Незважаючи на те, що влітку ми можемо отримати максимальну кількість вітамінів для організму, ця пора року водночас є і найбільш небезпечною. Мова йде про кишково-шлункові захворювання та харчові отруєння.
Чому саме влітку збільшується кількість таких випадків та як боротися з недугами? Про це говоримо з лікарем-епідеміологом Іриною Лесів.
— Пані Ірино, які продукти є найбільш небезпечними для вживання влітку?
— В першу чергу, це швидкопсувні продукти: молоко, сир, яйця, сметана, ковбасні вироби. Під впливом високої температури у них можуть з’являтися різноманітні інфекції, які стають причиною отруєнь.
— Де краще купувати продукти? Як щодо вуличної їжі?
— Найкращий варіант — у встановлених місцях, де обов’язково є дозвіл на їхній продаж. Якщо вам не байдуже здоров’я своє і близьких, ні в якому разі не купуйте продукти у місцях стихійної торгівлі, адже там цілковита відсутність санітарії.
А щодо вуличної їжі, то вона не менш небезпечна. Не у всіх подібних закладах є дозвіл на її продаж. Тож коли є можливість утриматись від неї, раджу цим скористатись.
— Що говорить статистика про кількість випадків кишково-шлункових захворювань влітку?
— За останні півроку було зареєстровано 254 таких випадки. Від торішнього показника кількість кишково-шлункових інфекцій у Тернополі зросла на 15,7 відсотка.
— Як уберегти себе від кишково-шлункових інфекцій?
— Ми повинні пам’ятати про правильне зберігання продуктів. Це найголовніше правило. Також не забуваємо про дотримання особистої гігієни: регулярно миємо руки, а також фрукти й овочі перед вживанням. Важливо бути обережним із протічною водою, адже вона теж може нести в собі загрозу кишково-шлункової інфекції. Її не можна вживати ні в якому разі.
Спілкувалася Надія СМЕРЕКА,
студентка ЛНУ ім. І. Франка.
Фото з вільних джерел
Прокоментуйте