Вільне життя

У ДЕНЬ ЗЛУКИ ВІЗЬМЕМОСЯ ВСІ ЗА РУКИ

ЦЕЙ ДЕНЬ В ІСТОРІЇ НАШОЇ ДЕРЖАВНОСТІ ПОЗНАЧЕНИЙ ОСОБЛИВОЮ СИМВОЛІЧНІСТЮ. БО 99 РОКІВ ТОМУ УКРАЇНА ОФІЦІЙНО ПОЗИЦІОНУВАЛА НА УВЕСЬ СВІТ СВОЮ НЕЗАЛЕЖНІСТЬ. А ЧЕРЕЗ РІК 22 СІЧНЯ 1919 РОКУ НА СОФІЙСЬКОМУ МАЙДАНІ В КИЄВІ БУВ ПРОГОЛОШЕНИЙ АКТ ЗЛУКИ — ОБ’ЄДНАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ ІЗ ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКОЮ НАРОДНОЮ РЕСПУБЛІКОЮ. ТОДІШНЯ НОВОУТВОРЕНА ДЕРЖАВА ОБ’ЄДНАЛА В СОБІ ЕТНІЧНИХ УКРАЇНЦІВ БАГАТЬОХ ЗЕМЕЛЬ, ПОШМАТОВАНИХ І ЗАГАРБАНИХ РІЗНИМИ ІМПЕРІЯМИ — НАДДНІПРЯНСЬКУ УКРАЇНУ, ГАЛИЧИНУ, БУКОВИНУ, УГОРСЬКУ, АБО ПІДКАРПАТСЬКУ РУСЬ. ДО УКРАЇНИ ТОДІ УВІЙШЛИ ВОРОНЕЗЬКА І БІЛГОРОДСЬКА ОБЛАСТІ, СТОЛЬНА ВОТЧИНА КОРОЛЯ ДАНИЛА ХОЛМЩИНА, КРИМ. ХТО ЗНАЄ, ЯК БИ ЗА ІНШИХ ІСТОРИЧНИХ ОБСТАВИН СКЛАЛАСЯ ДОЛЯ І КУБАНІ, БО ТАМТЕШНІ УКРАЇНЦІ ТЕЖ ОГОЛОСИЛИ ПРО СВОЄ ДЕРЖАВНЕ УТВОРЕННЯ.

На жаль, очільникам молодої держави не вистачило єдності ні в політичному, ні в організаційному забезпеченні подальших кроків Республіки. А головне, рішучості, блискавичності дій, чим володів головний ворог — більшовики. За це історія нас покарала відтермінуванням соборності на довгі десятиліття. Але ідея не просто територіального об’єднання українців, а ідейного згуртування в монолітну націю і далі визрівала в надрах народу. Аж доки в 1990 році не трансформувалася в живий ланцюг від Львова до Києва. На жаль, ми знову наступаємо на ті ж граблі, як і наші попередники майже сто років тому. На це і сподівається недобрий сусід, прагнучи зберегти за собою статус наддержави і тицяючи на нас пальцем, мовляв, недодержава. Та загарбник не враховує, що не той тепер час і не та Україна.

IMG_6759

Минулої неділі повсюдно, від сходу до заходу, пройшли масові урочисті заходи — відзначення Дня Злуки. Велелюдно і святково було на Збручі між Волочиськом і Підволочиськом. Річка тут не широка, квола, бо неподалік починаються її витоки. Але в історії тутешнього краю вона завжди була доленосною. Бо саме Збруч різав навпіл український край Поділля. Обабіч його берегів вороже дивились одна на одну Російська й Австро-Угорська імперії, потім Радянський Союз і Польща. Та прикордонні смугасті стовпи і застави-постерунки вже відійшли у минуле. І жителі Тернопільщини й Хмельниччини в урочистій ході зустрілися на мосту через річку. В авангарді кожної колони — костюмовані герої часів козаччини, дівчата в українському строї. Хмельничани несли широку голубу стрічку, тернополяни — жовту. Обмінялися святковими короваями. Обнялися і всечесні отці, і представники влади, і всі присутні. Відтак обидві процесії злилися в одну і попрямували в бік Підволочиська. Гостей цього разу приймали тернополяни.

IMG_6769

Неподалік Збруча на імпровізованій сцені, обрамленій з усіх боків прапорами та хоругвами, які тримали учасники свята, розпочалася урочиста частина події. Лунали дзвони Київської Софії, народні хори Підволочиського і Волочиського районних будинків культури виконали пісню «Єднаймося, люба родино!» У цей час два полотнища з’єднали в одне знамено — прапор України. Духовий оркестр 44-ї тернопільської артилерійської бригади грав Гімн України, відтак настала хвилина мовчання пам’яті воїнів Волочищини і Підволочищини, які загинули на сході в боях з агресором. Застигають у строю воїни вищезгаданої частини. Вони теж приїхали на урочини. Тужно лине «Плине кача по тисині». Всечесні отці відправили молебень за єдину, соборну, незалежну Україну. Він завершився гімном-молитвою «Боже великий, єдиний».

Перед учасниками свята виступив голова Тернопільської облдержадміністрації Степан Барна. На завершення своєї привітальної промови він вручив нагороди воїнам АТО, а також відзнаку «Заслужений працівник промисловості України» директору хлібокомбінату «Агробізнес» Василеві Заболотному. Один за одним учасників урочистої події вітають заступник голови Хмельницької ОДА Валерій Олійник, голова Тернопільської облради Віктор Овчарук, народні депутати й інші гості. Відтак хмельничани і тернополяни спільною ходою рушили до Підволочиська. Там поклали квіти до меморіальних дощок загиблих героїв, пам’ятника Т. Г. Шевченку, монумента Незалежності України. У районному будинку культури відбувся святковий концерт «Збруч — ріка єднання». Свої творчі здобутки перед глядачами продемонстрували і підволочиські аматори сцени, і художні колективи Волочиського РБК «Гармонія».

Фоторепортаж В. БУРМИ.

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини