Вільне життя

Читали?

НИНІ СВЯТЯТЬ ПАСКИ, А ЗАВТРА — ПРОДАЮТЬ УКРАЇНУ. «За кілька днів ми побачимо, як державні мужі й політики будуть бігати по церквах, жодної літургії до кінця не вислухавши, до причастя не приступивши, аби зробити гарну фотографію і гарно показати себе. А пізніше тут, у Києві, не вагаючись, вони підпишуть будь-який закон, який буде смертним засудом сімейних цінностей. Вони поклоняються новій атеїстичній ідеології гендеру, називаючи її чомусь «європейськими цінностями»… Сила політиканів заповнять наші храми і посвячуватимуть паски, але не завагаються за 30 срібняків продати національну українську ідею, аби показати себе новоявленими месіями, а насправді вони… руйнують Українську державу», — заявив під час проповіді на богослужінні у Вербну неділю предстоятель УГКЦ Святослав.

* * *

24-ТА ВІЙНА З РОСІЄЮ. Третій президент України Віктор Ющенко вважає, що сьогодні на Донбасі триває не АТО, а 24-та війна України з Росією. Він також переконаний, що Україні треба припинити усі відносини з Росією. Йдеться про дипломатичні стосунки, міграцію людей, товарів, послуг і капіталів. «І після того вже не виникатиме питання, що робити з московськими банками, підприємствами тощо», — резюмував В. Ющенко.

* * *

ДЕЩО З ІСТОРІЇ МОВИ. До створення Київської держави східно-слов’янські племена та їхні діалекти розвивалися окремо. Потім Київ керував Заліссям близько 150 років — від освоєння колоній до розриву, здійсненого Ю. Долгоруким. У цей період із Києва угро-фінам — московитам-росіянам було принесено писемну (давньоболгарську) та давньоруську мови, які вплинули на формування російської (свій внесок зробили й слов’янські діалекти в’ятичів і кривичів). Після монгольської навали протягом чотирьох століть мови розвивалися знову відокремлено, а потім (після полтавської поразки) у Російській імперії (царській і більшовицькій) вже російська мова впливала на українську протягом 270 років. Через страшний тиск наша мова не могла розвиватися вільно: заборона Валуєва загальмувала її розвиток і вживання, а радянська політика, крім того, псувала її («сближение языков», «русско»-російські» словники). Про це нагадує «День».

* * *

НЕ ПРИВІД ДЛЯ ПИХИ. У Київській землі була мова, яку вчені називають давньоруською. Згодом у Литовському князівстві функціонувала її спадкоємниця — руська мова (так вона названа в Литовському статуті) як державна, так її називали сучасники, так і в словено-руських словниках. Давньоруська та руська (давньоукраїнська) мови — етапи розвитку української. Але «давність мови — не привід для пихи, це минуле, — зазначає кандидат технічних наук Ігор Дем’янчук. — Сьогоднішній патріотизм у тому, щоб зберегти й розвивати нашу мову, бо ж пишатися «давністю шумерської мови нині нікому».

* * *

ОНУК ПРО СЛАВЕТНОГО ДІДА. Своє 85-річчя відзначив Роланд Франко, український учений-інженер, кандидат технічних наук, дипломат і громадський діяч. Нині він єдиний з нащадків Івана Яковича, який має прізвище Франко і зовнішньо дуже схожий на свого легендарного діда. Він багато сил віддає, щоб не забували про класика, створив Міжнародний фонд імені Івана Франка, домігся, щоб у Києві відкрили квартиру-музей родини Франка. Ось що він згадує про діда: «Був зростом 174 сантиметри, мав рудувате волосся, завжди носив вуса. Дуже любив риболовлю, сам навіть умів плести сітку, залюбки збирав гриби. Гарно співав. Деякі народні пісні з його голосу записав композитор Микола Лисенко. Носив вишиванки. Навіть коли треба було одягати фрак, під ним була вишита сорочка. Іван Якович не палив, не зловживав спиртним. Беззаперечним авторитетом для нього був Тарас Шевченко, деякі найвідоміші твори якого він сам переклав німецькою. Дуже бідкався, що український народ ніяк не може вибороти гідного для себе місця. Але твердо вірив у силу і щасливу долю українців».

* * *

ТІЛЬКИ ФАКТИ. 34 мільйони тонн зернових експортували українські аграрії у понад 190 країн світу, інформує прес-служба Міністерства аграрної політики та продовольства. Понад один мільйон євро виділить НАТО на розвиток служби з розмінування ДСНС України, заявила перший заступник голови Верховної Ради України Ірина Геращенко.

* * *

НАЙСТАРІШОЮ УКРАЇНСЬКОЮ ПІСНЕЮ, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?» Найвідомішою скульптурою, знайденою в Україні, є кам’яна баба з кургану поблизу с. Нової Василівки Миколаївської області, яка належить до V—IV століття до нашої ери. Найзнаменитішими дітьми можна вважати трьох дочок Ярослава Мудрого, які стали королевами в різних країнах. Анна стала дружиною французького короля Генріха І, а після його смерті керувала Францією до повноліття сина, короля Філіпа. Друга дочка Я. Мудрого була одружена з норвезьким королем, третя — з королем Угорщини.

За інформаціями видань RISU, «Україна молода», «День», «Маловідома історія», «Сільські вісті», «Українське слово».
Д. ВІТЮК, бібліотекар.
м. Тернопіль.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини