Вільне життя

БЕЗ НЬОГО НЕ УЯВИТИ МИСТЕЦЬКЕ ЖИТТЯ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ. Євгенові Удіну – 80

ТВОРЧИЙ ЖИТТЄВИЙ ШЛЯХ ЦЬОГО МИТЦЯ, ЗАСЛУЖЕНОГО ХУДОЖНИКА УКРАЇНИ, НАПОВНЕНИЙ ЗДОБУТКАМИ. ТІЛЬКИ ВДУМАТИСЯ: РАЗОМ ІЗ ВІДЗНАЧЕННЯМ 80-РІЧЧЯ ЄВГЕН ТИМОФІЙОВИЧ ВІДСВЯТКУВАВ 60-РІЧЧЯ ТВОРЧОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

Відзначення цих дат відбулося днями в обласній філармонії. Вже перед початком заходу в фойє зібралося чимало людей. Хтось спілкувався, хтось вишукував ювіляра, щоби привітати, хтось розглядав його графіку та пленерові роботи, котрі прикрасили стіни. Твори Євгена Удіна — а йому однаково підвладні пензель, перо, фломастер, олівець, художник упевнено почувається в різних видах і жанрах образотворчого мистецтва — зачаровують. Це високоякісні твори мистецтва, сповнені краси та глибинних образів. Як справедливо відзначив заслужений діяч мистецтв України, головний редактор журналу «Літературний Тернопіль» Богдан Мельничук, вони «не залишають байдужим, дарують радість естетичної довершеності відображення відчуття часу, розуміння характеру людей і природи, витончену виразність передачі почуттів».

На святі йшлося не тільки про творчу майстерність Євгена Тимофійовича. І колеги-художники, і його учні, і ті, кому пощастило, щоби митець оформив його книжку, були суголосними — передовсім Євген Удін чудова людина (і тут банальність формулювання не говорить про фальш чи бажання догодити), яка завжди підтримає, вислухає, дасть фахову пораду. У залі філармонії яблукові ніде було впасти, друзі Євгена Тимофійовича приїхали з усіх усюд.

Наприклад, бережанці. Честь привітати ювіляра від них випала письменниці, режисерові, керівнику поетично-фольклорного театру «Взори» Олені Різник. Вона розповіла, що їх з Євгеном Тимофійовичем поєднує спільна «дитина» — книжка «Легенди Бережан» (варто зазначити, що книжкова графіка, то окрема надзвичайно плідна сторінка творчості ювіляра, скільки книжок стали справді мистецькими виданнями завдяки йому!) До речі, торік за «Легенди Бережан» авторка та ілюстратор отримали відзнаку «Людина року». Після роботи над книжкою пані Олена і пан Євген продовжують співпрацювати. Адже Євген Тимофійович людина, котра притягує до себе потужним творчим магнітом.

«Географія» творів художника не обмежується Україною, але чільне місце у ній все ж займає Тернопіль. Тому нині без уродженця Донецька випускника Львівського поліграфічного інституту ім. І. Федорова (нині – Українська академія друкарства) не можна уявити наш мистецький край. Варто згадати, що до Тернополя Євген Удін переїхав із Чернівців у 1960-х. Саме він два терміни поспіль — упродовж дев’яти років — очолював обласну організацію Національної спілки художників України, був її співорганізатором і першим головою. Про ті часи згадав народний художник України Богдан Ткачик, який свого часу був головою молодіжного об’єднання спілки.

— Тільки вибрані Господом можуть зробити стільки, скільки зробив Євген Удін, — сказав Богдан Ткачик. — Але особливої уваги варте те, що він створив 19-ту обласну організацію спілки художників України — Тернопільську. Це був історичний момент для нашого краю. Але він створив не тільки організацію, а й членів спілки, які нині працюють. Він створив і мене. Завжди підтримував активних, творчих людей, всіляко сприяв їм.

Не раз на зустрічі «розкривали» секрет творчої енергії Євгена Удіна, та й сам він не криється, що живе роботою з молоддю, котра наснажує його, додає творчих сил. У нього за плечима педагогічний стаж, а нині він опікується творчою групою «Удін і компанія», котра об’єднала митців. Вона разом із управлінням освіти і науки Тернопільської міської ради, комунальним методичним центром науково-освітніх інновацій та моніторингу та управлінням освіти організовують пленери для обдарованих дітей, де ті вчаться під керівництвом досвідчених наставників.

Тож привітати Євгена Тимофійовича прийшло багато його вихованців і творчих колег. Приміром, заслужений вчитель України, співорганізаторка ювілею, учасниця «Удін і компанія», давній друг Євгена Тимофійовича та його сім’ї Галина Кізілова.

— Перш за все, Євген Удін для мене людина, котру неймовірно поважаю. Це людина, яка живе мистецтвом настільки щиро, що для нього воно на першому місці, — відзначила пані Галина. — Він має унікальну рису бачити позитив у всіх людях і любити їх, незважаючи ні на що. Він талановитий наставник, котрий радо вчить всього, чого знає. До нього дуже тягнуться діти, він вміє влучно пожартувати, підказати, не боїться бути смішним. Для мене він уособлення найкращих рис і художника, і чоловіка. І, звісно, Євген Тимофійович — неймовірний талант. Коли дивишся на його роботи, не уявляєш, як можна було створити таку красу. Все, що організовували сьогодні, робилося зі щирим прагненням зробити приємне такій чудовій людині.

Наостанок варто додати, що святкування творчого і життєвого ювілею було дуже домашнім. Можливо, саме тому, що до його організації доклалися друзі Євгена Тимофійовича. Приміром, як не згадати ошатні запрошення на захід, над якими попрацювали колеги митця, як не згадати добірку шаржів на Євгена Тимофійовича, котру створив Микола Дмітрух, як не згадати портрет Євгена Удіна, що його намалювали дітки просто на сцені.

Тож свято вдалося. І не тільки для митця, а й для всіх, хто завітав на нього.

Фото Василя БУРМИ

Loading...

Про автора

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини