Вільне життя

Читали?

УКРАЇНА — НЕ ОКРАЇНА. Польський вчений Михайло Красуський у праці «Прадавність української мови» (1880 рік) писав: «Слід згадати про походження назви «Україна». Це, звісно, ніяка не «окраїна» (такого слова в українській мові взагалі нема — є «околиця»), бо у 12-му столітті, коли є перша письмова згадка такої назви, поруч не було жодної держави, яка могла б назвати цю могутню ще імперію «окраїною». Натомість ймовірно, що назва «Україна» складається з двох слів: «у» (тобто «в», «всередині») та «країна». Так позначалася метрополія, або етнічні землі русинів — господарів Київської Русі, без урахування підлеглих територій, тобто Русь мінус підлеглі їй території дорівнює У-країна («внутрішні землі»). «Виникнення цієї назви було зумовлено необхідністю окремого позначення «неколоніальних» територій. Але стара назва Русь зберігалася за Україною ще досить тривалий час, про що свідчать численні документи та літописи. А Росія має до історичного та культурного спадку Київської Русі приблизно такий же стосунок, як до відповідного спадку Римської імперії (Roma) має її колишня колонія Румунія (Romania)».

* * *

ПОБАЖАННЯ ПАТРІАРХА. Бути сильними духом, готовими витримати страждання заради правди — такі побажання журналістам озвучив Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет під час зустрічі з головою Національної спілки журналістів України Сергієм Томіленком. «Журналісти — це воїни світла, і вони заважають робити темні справи», — зазначив першоієрарх. Також у розмові Патріарх Філарет відзначив, що про церкву українські журналісти почали писати багато хорошого після подій Євромайдану, зокрема, коли брама Михайлівського монастиря відчинилася перед майданівцями, яких переслідували силовики. Розповів владика і про свою відмову тодішньому керівництву СБУ, яке вимагало від нього розмістити в церковних приміщеннях своїх снайперів та співробітників нібито для «захисту» Михайлівського собору.

* * *

ВОНИ ПРОПАЛИ ЗА БАТЬКІВЩИНУ. За три роки бойових дій на сході України додому не повернулися тисячі захисників. Одні загинули в бою, інші зникли безвісти. Щодо останніх, то їхня кількість і досі невідома. За словами нардепа Ірини Геращенко, їх 483. Міжнародний комітет Червоного Хреста називає цифру 2000, міжнародні експерти — 4000. А якщо врахувати людей, про яких немає даних, це може бути вісім тисяч, каже міністр із питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Вадим Черниш. Більшість із зниклих наімовірніше загинули. Зазвичай тіла багатьох зі списку зниклих безвісти знаходять у лісах чи у невідомих масових похованнях. За три роки з зони АТО вже вивезли тіла понад 700 осіб — цивільних і військових. Найчастіше люди зникали в 2014-му, коли йшли найактивніші бойові дії.

* * *

«ПЕРЕПИШИ МІСТО УКРАЇНСЬКОЮ». Пряник ефективніший за батіг, вирішили в Донецькій військово-цивільній адміністрації й оголосили конкурс з умовною назвою «Перепиши місто українською». Тим, хто впорається найкраще, обіцяють щедру винагороду. За перше місце — 30 мільйонів гривень з обласного бюджету, за друге — 20, за третє — 10 мільйонів. «Хто б там що не говорив і як не трактував, а ми і далі будемо проводити стратегію на розширення та підтримку українськості Донеччини. Працюємо не заборонами, а стимулюванням», — анонсував у «Фейсбуці» проведення конкурсу голова ДВЦА Павло Жебрівський. Претендентам на призові місця доведеться добре попотіти, адже треба переписати українською не лише назви вулиць, а й стовідсотково українізувати інформаційні вивіски, вуличну рекламу, «перехрестити» з російської назви магазинів, кафе. Але за десятки мільйонів можна й постаратися.

* * *

АНТИУКРАЇНСЬКИЙ ЛЕГІОН. «Дякувати Богу, що вже пережили це кремлівське «побєдобєсіє» в Україні, — зазначає «День». — 9 травня показало, що «п’ята колона» Москви в Україні абсолютно не постраждала, зберегла свої сили й почувається чудово, будучи готовою до створення нових «народних республік». Вона має своє політичне крило на телеканалах і радіостанціях, загони ідейних і спонсорованих політологів. Одне слово, антиукраїнський інформаційний простір України діє в штатному режимі. Треба називати речі своїми іменами: на вулицях Києва та інших міст демонстрували люди Путіна. І це не «безсмертний полк», а «антиукраїнський легіон»… Ситуація гранично зрозуміла: або Україна ліквідує (у крайньому разі зажене в глибоке підпілля) «п’яту колону», або «п’ята колона» разом із своїми кремлівськими господарями ліквідує державу Україна».

За інформаціями видань «Українське слово», RISU, «Україна молода», «Високий Замок», «День», «Сільські вісті».
Д. ВІТЮК, бібліотекар.
м. Тернопіль.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини