Вільне життя

Читали?

ЮНКЕР НАС ХВАЛИТЬ. На прес-конференції після закінчення саміту Україна—ЄС президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер розповів журналістам, що вперше побував в Україні 5 вересня 1997 року — на першому саміті Україна—ЄС, будучи прем’єр-міністром Люксембургу. «Тепер я повернувся у це чудове місто, де проходить 19-й саміт. Двадцять років тому я не міг сподіватись, що у нас будуть такі тісні стосунки між ЄС і Україною. У вас, українців, багато терпіння, прагнень і переконань, а також великі амбіції. А щоб здолати довгий шлях, треба мати наснагу і терпіння. А у вас за останні три роки було здійснено більш, ніж за 20 років, і мені приємно бути свідком успіху України», — наголосив президент Єврокомісії.

* * *

КРАЩЕ УТРИМАТИСЯ? У Верховній Раді України зареєстровано законопроект, що передбачає читання молитви «Отче наш» народними депутатами одразу після відкриття пленарного засідання. «Молитися — покликання і обов’язок кожного віруючого, і молитва «Отче наш» є спільною для всіх християн — православних, католиків та протестантів, — зазначив керівник інформаційного управління Київської патріархії архієпископ Євстратій (Зоря). — Але серед народних депутатів не всі є християнами і не всі є віруючими, тому навряд чи вони будуть молитися в цей час. Тож не хотілося б, щоб через добрі спонукання ми отримали чергову хвилю антицерковної та антирелігійної пропаганди».

* * *

ПРОЦЕС ЦЕЙ НЕ СПИНИТИ. Збори села Григорівки Бахмацького району, що на Чернігівщині, одностайно ухвалили рішення про перехід парафії Архістратига Михаїла до УПЦ Київського патріархату. Храм, будівництво якого на завершенні, невдовзі відчинить двері для молитов за Україну. Як написав у Фейсбуці священик Володимир Павлина, «були спроби запровадити диктатуру МП під проводом сільського голови, який, побачивши спротив громади, немов Понтій Пилат, вмив руки, написавши заяву на звільнення…» Також у селі Жеведі Чернігівського району громада проголосувала за перехід до Київського патріархату і стару школу вже переобладнали під храм.

* * *

НЕ ПРОСТО СЛОВА… «Є такі наші народні пісні, наче маленькі Євангелія. Там слова значать більше, ніж написано. Безіменні пророки наспівують притчі, зрозумілі тим, хто знає нашу мову. Там «калинові й дубові мости» прокладені з юного квітучого життя до світу Мари — у потойбіччя. У пісні дівчина красується квіткою, вона може щебетати ластівкою, рости тополею, жінка-матір «квилити чайкою», а чоловік запитувати: «Чому я не сокіл?.. Побутова пригода, всяка робота, природне явище, душевний стан обертаються заповітом для нащадків — пісня набуває магічного значення, як передбачування пророків, як символіка у вишиванні». То спостереження-роздуми письменника Віктора Тютюна.

* * *

А ТИМ ЧАСОМ… «Нині гібридні військові дії» загострилися. «Кресовці» та сіоністи об’єдналися з ординцями, вигадуючи українцям найкривавіші злочини. Причина в тому, що міцніють, як завжди в урочі часи, наші національні думка і воля. Триває справжня битва за державну мову, де ми звично чубимося. Спробували наповнити українським змістом проект закону «Про освіту» — залементували язикаті: «Не толерантно! Від вас європейці відмовляться, цивілізований світ осудить!» З якої такої провини? Щоб наші «чаєнята» не могли вже слів матері-небоги зрозуміти?» — запитує «Україна молода».

* * *

НЕЗРІВНЯННА. Свій 80-літній ювілей відзначила народна артистка, Герой України Ада Роговцева. Вона пропрацювала 35 років на сцені Театру імені Лесі Українки. Одна зі знакових вистав з її участю «Варшавська мелодія» за п’єсою Л. Зоріна. Ада Роговцева зіграла її 670 разів, вистава йшла 12 сезонів! Об’їздила з нею всі міста України, її побачили в Москві, Петербурзі, в Мінську. Знімалась багато в кіно. Нині часто гастролює з концертними програмами та камерними театрами, не раз виступала в зоні АТО. В Росії проти актриси порушено кримінальну справу за те, що допомагає українським бійцям. Вона досі не покидає сцени. У Київському театрі на Лівому березі йдуть вистави з її участю «Вася має подзвонити» та «Рожевий міст», у «Сузір’ї» — «Схоже на щастя». До ювілею в Міжнародному центрі культури і мистецтв у Києві пройшла вистава «Соломон у спідниці» (тернополяни бачили її в квітні).

* * *

ЗА «ЖИВОЮ» — «КОРОЛЬ ДАНИЛО». Відомий за численними документальними стрічками та художнім фільмом «Жива» режисер Тарас Химич приступає до зйомок історичного фільму «Король Данило». Каже, що сценарій написала його команда, яка мріяла про цей фільм десять років. «Хочемо відкрити короля Данила як людину, а він був сильний, рішучий, хитрий», — зазначає режисер. Зйомки відбуватимуться на Прикарпатті, де збудують тогочасне містечко, а також у Центральній Україні та на Поділлі. «Адже тогочасна держава була великою і не обмежувалася Галичиною та Волинню, це фактично Київська Русь». Короля Данила у фільмі зіграє тернополянин Олександр Алексєєв.

За інформаціями видань «День», RISU, «Україна молода», «Високий Замок», «Українське слово».
Д. ВІТЮК, бібліотекар.
м. Тернопіль.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини