Вільне життя

НАМ БИ ТАКУ СТІЙКІСТЬ І СИЛУ ВІРИ

ОДИН З НАЙБІЛЬШИХ в Україні історико-меморіальний музей політв’язнів восени минулого року відзначив своє двадцятиріччя: його було відкрито й освячено на Покрову 1996 року. Спершу для роботи йому виділили вісім камер колишнього НКВС (згодом управління КДБ), потім — десять, а тепер усі 28 у його розпорядженні. П’ять стендів першої експозиції, що їх виготовив обласний краєзнавчий музей (музей політв’язнів став його відділом), почали діяти ще в 1997-му. Відтак працівники музею почали самотужки збирати матеріали і створювати власні експозиції. Літературу, особисті речі приносили і приносять політв’язні, усі небайдужі. Діляться експонатами також колеги-музейники.

Так створюється не лише власний фонд, а й камера за камерою наповнюється новими цікавими експозиціями. Скажімо, у 2014-му в тюремній камері, де колись сидів відомий поет, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка Степан Сапеляк, відкрили меморіальну експозицію, присвячену нашому землякові, уродженцю Чортківського району. У цій камері Сапеляк провів вісім місяців, його ув’язнили за те, що разом з однодумцями з «росохацької групи» підняли над Чортковом за радянських часів синьо-жовті прапори. Тепер тут експозиція, що розповідає про поета-дисидента, де зібрані його особисті речі, фото, подарунки.

А минулого вівторка (11 липня) в музеї відкрили нову експозицію «Бог. Церква. Україна», присвячену 125-річчю від дня народження митрополита Йосифа Сліпого, 105-й річниці від дня народження провідника ОУН Ярослава Стецька та 75-й річниці з часу створення Української повстанської армії. Розмістили її в колишній камері, в котрій місяцями без сонячного світла перебували політв’язні.

Священики, що прийшли на відкриття нової експозиції, помолились та освятили її. Щире слово, зокрема про Йосифа Сліпого, мовив архієпископ і митрополит Тернопільсько-Зборівський УГКЦ Василій (Семенюк). Він висловив сподівання, що цей музей спричиниться до виховання нашої молоді, а кожен з нас візьме якусь частку праці славних діячів історії і для себе. «А найбільше, що потрібно взяти, це сильну віру та незламність Патріарха Йосифа. Він справді був твердим чоловіком і не зламався ні на мить на допитах та під час перебування на етапах. Він усе витерпів, бо його матуся виплекала в ньому сильну віру», — наголосив владика Василій. До речі, багато матеріалів для експозиції про Йосифа Сліпого передала музею саме архієпархія.

Про багатостраждальну життєву дорогу борців за незалежність України, про роль національної церкви в духовному відродженні українського народу, про почуття національної честі й гідності говорили в своїх виступах голови облдержадміністрації Степан Барна та обласної ради — Віктор Овчарук, старші наукові працівники музею Ігор Олещук і Орест Савка.

А директорка центру «Свята Софія» зі Львова Ірина Іванкович подарувала музеєві свою книжку «Патріарх Йосиф Сліпий і красне письменство», антологію літературних творів «Сидячи на санях», присвячених Йосифу Сліпому, та книжку Я. Пелікана «Ісповідник між Сходом і Заходом» (портрет українського кардинала Йосифа Сліпого у творах українських поетів).

Актори народного театру-студії «Сузір’я» Катерина Поліщук, Тамара Вощило, Андрій Тимочко прочитали вірші українських поетів, а квартет семінаристів виконав пісні про Йосифа Сліпого. Завершилося дійство переглядом нової експозиції та виконанням церковного славня «Боже великий, єдиний».

А тим часом працівники музею думають уже про чергову експозицію. Якщо знайдуться меценати, то вони зорганізують виставку про розстріляних священиків УГКЦ.

Дарія ЧУБАТА,
голова міського об’єднання «Просвіти».

Фото Василя БУРМИ

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини