Вільне життя

Перша християнка Київської Русі

У понеділок християни відзначатимуть свято рівноапостольної княгині Ольги. Вона перша з керманичів Київської Русі сповідувала християнство.

Після загибелі князя Ігоря Ольга правила державою сама. Вона налагодила зв’язки з іншими країнами та провела внутрішні реформи. Коли ж син Святослав став дорослим, Ольга відійшла від влади. Саме тоді вирішила приділити час собі, своєму саморозвитку та пошуку Бога. Вона вирішила більше дізнатися про християнство і подалася до Візантії.

Тамтешнього імператора Костянтина зачарувала краса і мудрість княгині. Він запропонував їй одружитися. Відмовити Ольга не могла, бо такий її вчинок негативно вплинув би на дипломатичні і торгові відносини між Київською Руссю та Візантією. Тому жінка вдалася до хитрощів. Перед весіллям вона попросила охрестити її, адже язичниця не могла вийти заміж за християнина. А хрещеним батьком був обраний імператор Костянтин. Відтак питання про шлюб було закритим, бо імператор не міг узяти в дружини власну хрещеницю.

Хрещення Ольги мало велике державне значення. Русь символічно почали вважати дочкою Візантії (адже і Ольга стала хрещеницею візантійського імператора), а це поклало початок тіснішим взаєминам держав. Багато людей, наслідуючи княгиню, прийняли християнство. А от син Ольги Святослав рішуче відмовився від хрещення, пояснивши, що воїни з його дружини, які поклонялися язичницьким богам, будуть сміятися і втратять повагу до князя, що вірить у Христа. Зате онук Ольги Володимир не тільки особисто навернувся до Спасителя Христа, а й охрестив Русь. І першопричина цього — відповідне виховання, дане йому бабусею Ольгою.

Княгиня померла 11 (24 за новим стилем) липня 969 року, прийнявши святе Причастя. На її прохання Святослав поховав матір за християнським звичаєм у київському храмі Святителя Миколая. Тіло княгині залишалося нетлінним, і її онук Володимир переніс мощі святої в Десятинний храм Успіння Пресвятої Богородиці. Монах Яків пише, що в домовині було віконце, через яке можна було побачити нетлінне тіло Ольги. Під час нападу татаро-монголів на Київ у 1240 році мощі Ольги сховали під руїнами Десятинної церкви. Митрополит Петро Могила, відбудовуючи 1635 року невелику церкву на місці Десятинної, віднайшов мощі святої Ольги, які зберігалися там до XVIII ст. За наказом московського святійшого синоду їх переховали, але на яке місце — наразі нікому невідомо.

Підготувала А. ЗИМНЕНКО.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини