Вільне життя

Читали?

«УКРАЇНА» — ДАВНЯ НАЗВА. «Ті, хто говорить, що «Україна» придумане слово, просто люди, які не знають історії, — зазначає екс-голова СБУ Ігор Смешко. — Адже ця назва досить давня і з’явилась вперше в Іпатіївському літописі ХІІ століття. Капітан французької служби Боплан, який на замовлення польського короля у 1648 році розробив першу карту нашої частини Європи, також використовував цю назву. На ній «Україна» є частиною колишньої Речі Посполитої. Вольтер писав історію Карла ХІІ, розхвалюючи гетьманську країну, де демократичні традиції були найбільш розвиненими в Європі. І він вживав назву «Україна».

* * *

Є ЩОСЬ І ДОБРЕ. На думку українського вченого, заслуженого економіста і позаштатного радника Президента Олександра Пасхавера, «є кілька позитивних факторів… що економіка поліпшується якісно. Наприклад, зростає експорт до Європейського Союзу. Якісні показники не менш важливі, ніж кількісні. І до речі, що ще дивно, — зростає експорт у Росію. Звичайно, війна дуже заважає нам, але… просто дивує, що в умовах війни економіка взагалі зростає. Це говорить про те, який здоровий організм — наша країна». Відомий економіст підтримує пенсійну реформу («краще помилятись, а потім виправляти, ніж не робити нічого»), каже: «Ми задумали гуманну освітню реформу, раціональну реформу охорони здоров’я». І прогнозує: «Нас чекає довгий шлях. Століття життя в чужих державах, особливо криваве ХХ століття викувало у більшості народу стратегію виживання: не вір нікому, крім своїх, приховуй, не вийшло — обдури, підкупи. Тут немає місця свободі й повазі до особистості, включаючи свою».

* * *

ПОЗИЦІЯ. «Хочу, аби мій прецедент спонукав країну ще раз жахнутися від масштабів навіть не русифікації, а шовіністичної дискримінації української мови та україномовних, зневаги напоказ… Звертаюся до російськомовних українців з благанням почути мене. Ваша мова є мовою не лише Пушкіна, а й путіна, не лише Достоєвського, а й лугандонського найманця, не лише Цвєтаєвої, а й патріарха кіріла. Ваша мова робить мою країну країною «руского міра». Свист куль і канонада «градів» звучать вашою мовою. Ви ніколи цього не визнаєте. Але хтось мусить вам це сказати. Подумайте над цим. Переходьте на українську», — закликає телеведучий Остап Дроздов («ZIK»), який вигнав зі студії політолога, що відмовився розмовляти державною мовою.

* * *

ВІДХІД ВІД МОСКВИ НЕ СПИНИТИ. «За останні три роки відносини між православними церквами в Україні настільки погіршилися, що про якийсь діалог між ними не йдеться. Вони розійшлися як з огляду на внутрішні процеси, так і через ті процеси, що відбуваються в країні», — зазначає директор релігійно-інформаційної служби Українського католицького університету Тарас Антошевський. Такої ж думки й історик та незалежний експерт Ірина Карацуба. Вона, зокрема, каже: «Я думаю, що після всього, що сталося, починаючи від лютого 2014 року, між Росією та Україною, немає ніякої можливості зупинити процес автономізації (української церкви. — Ред.) і виходу з-під РПЦ Московського патріархату. Рано чи пізно це станеться, і чим швидше, тим краще для всіх».

* * *

«НЕ ГОВОРІТЬ НЕПРАВДУ!» УПЦ (МП) говорить неправду, стверджуючи у своїх проповідях, що на сході України триває «громадянська війна». Ми їх закликаємо: «Не говоріть неправду!» Про це на брифінгу в Чернівцях заявив глава УПЦ КП Патріарх Філарет. «Церква не повинна говорити неправду. На сході йде не громадянська війна, на сході — агресор Росія. Втрутилась у наші внутрішні справи… Захопила Крим, хоча Росія є гарантом недоторканності нашої території, — заявив предстоятель УПЦ Київського патріархату. — Так, сепаратизм там є. Але якби не було зовнішнього втручання, то ми б сепаратистів поставили на місце вже давно. А вся сила сепаратистів у тому, що допомагає Росія своєю армією, своєю технікою».

* * *

ХАРАКТЕРНА ОЗНАКА — ВЖИВАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ. Листівки із закликами не ходити у православні церкви Київського патріархату розповсюджують у Тячівському районі Закарпатської області. У них, зокрема, зазначається: «У нашому краї з’явилося розкольницьке націоналістичне угруповання — православна церква Київського патріархату. Очолює його лже-патріарх Філарет. Характерною ознакою розкольників є вживання української мови у богослужіннях». Як стверджує речник УПЦ Київського патріархату архієпископ Євстратій (Зоря), «листівки розповсюджуються Московським патріархатом. І так ці канонічні не люблять українську, що в україномовній листівці цитати з Писання подають російською. Бо парафіяни, вочевидь, слов’янською не зрозуміли б, а українська — це ж характерна ознака «розкольників».
За інформаціями видань «День», «Україна молода», «Високий Замок», RISU, «Українські новини», «Українська правда».

Д. ВІТЮК, бібліотекар.
м. Тернопіль.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини