Вільне життя

І СПЕКА НЕ ЗАВАДИЛА

МИСТЕЦЬКОЮ ВІЗИТІВКОЮ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ У СПЕКОТНОМУ ЖНИВНОМУ СЕРПНІ СТАВ ХVІІІ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ФЕСТИВАЛЬ ЛЕМКІВСЬКОЇ КУЛЬТУРИ «ДЗВОНИ ЛЕМКІВЩИНИ».

Най відгомін того дзвону
Буде чути на весь світ,
Най же знают усі люде,
То нині лемків зліт!

Переживши депортацію у другій половині 40-х років минулого століття внаслідок сумнозвісної сталінської операції «Вісла», переселенці з Надсяння, Холмщини, Підляшшя та інших регіонів карпатської Польщі влилися, як брати і сестри, в сім’ю однокровних галичан. Їх було розселено примусово в різні області України — Донецьку, Луганську, Херсонську, а найбільше — у Тернопільську, Львівську, Івано-Франківську.

Цьогорічний фестиваль за надто спекотливої погоди зібрав до семи тисяч осіб. Делегації приїхали з трьох держав — Польщі, Словаччини, Хорватії, з Генерального консульства Польщі в Україні.

Фестиваль «Дзвони Лемківщини» традиційно розпочався ходою учасників і гостей центральною вулицею Монастириської. Очільники області, району, міста, керівництво Всеукраїнського товариства «Лемківщина» поклали квіти до пам’ятника Тарасові Шевченку, Пам’ятного знака депортації та фігури Покрови Пресвятої Богородиці. Всі основні дійства проходили в музейному комплексі «Лемківське село» в урочищі Бичова.

Під час урочистого відкриття вшанували хвилиною мовчання пам’ять загиблих під час депортації в 1944—1946 рр. та в зоні АТО. Від імені Президента України голова облдержадміністрації Степан Барна вручив урядові відзнаки, посвідчення про присвоєння звання заслуженого працівника культури України директорці Бережанського краєзнавчого музею Надії Голод, медалями «За службу Україні» нагороджено священика Ярослава Гопка та Василя Ковальова, грамотами ОДА та обл-ради групу воїнів АТО, вихідців з лемківських родин Тернопільщини.

На сцені перед присутніми виступили також народні депутати України Олег Барна, Микола Люшняк, очільники Монастириського району та м. Монастириської. Звучала молитва і благословення владики Дмитрія (Григорака) з участю багатьох священиків. Наступного дня, у неділю, відбулася служба Божа біля каплички на Ватряному полі.

Протягом двох днів лемківську пісню представляли понад 70 професійних та аматорських колективів та окремих виконавців, солістів–вокалістів. На святі виступили ансамбль народної музики обласної філармонії «Візерунок», народний артист України Богдан Іваноньків, бандуристка, заслужений працівник культури Надія Кулик, тріо сестер Простак, вокальний гурт «Пшеничне перевесло», народно-аматорський лемківський хор «Яворина», народно-аматорський лемківський фольклорний ансамбль «Гречні фраїрки», співачки Ольга Козицька із Хмельниччини, Софія Федина зі Львова.

Окрасою фестивалю стали виступи національного заслуженого академічного народного хору України ім. Г. Верьовки (керівник — народний артист України Зеновій Корінець), лірника, бандуриста, заслуженого артиста України з Києва Тараса Компаніченка, співачок Світлани Третяк і Катерини Шимків. Удруге на Ватряне поле завітали співачка, волонтерка Юлія Дошна — лемкиня, заслужена артистка України, гості з Польщі — фольклорний ансамбль «Малі Рожновяки» (с. Рожнов, повіт Новий Санч, Малопольське воєводство, керівник Беата Гжегожек), жіноча фольклорна група «Ублянка» зі Словаччини.

Діяло містечко народних ремесел. Свої вироби представляли понад 60 майстрів народної творчості. Також відбулася презентація книжок на лемківську тематику і страв лемківської кухні, а також тематичні конкурси, фотовиставка давніх лемківських церков, спортивні ігри та змагання.

Вогонь фестивальної ватри спалахнув у вечірніх сутінках. У нічній розважальній програмі юне покоління забавляли відомі гурти.

А ту ся сходят би спомнути
З життя в Бескидах всі атрибути.
Їм ту і сонце світит ясніше, ся дише.

Ярослав БАЧИНСЬКИЙ.

Фото автора

м. Монастириська—Тернопіль.

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини