Вільне життя

Плата за газ для колишнього сільського медика

Я колишній сільський медик, учасник війни, чорнобилець першої категорії. Як сільський медик-пенсіонер, начебто користуюся пільгами з оплати комунальних послуг. У червні 2017 р. мені нарахували до оплати 1792 грн боргу за використаний газ. Я з цим не погодився і звернувся за роз’ясненням у «Тернопільгаз». Повідомив, що справно їм платив. Мало того, в попередні роки я зекономив газу майже на 9,5 тис. грн. Тоді в мене була субсидія. Мені відповіли, що сільські медики-пенсіонери в неопалювальний період не мають права на безоплатне користування житлом з освітленням та опаленням. Запропонували сплатити так званий борг, бо інакше відімкнуть газопостачання. Де правда?

Ф. ЛИТВИНЕНКО.
с. Острівець Теребовлянського району.

Медичні та фармацевтичні працівники, які проживають і працюють у сільській місцевості й селищах міського типу, а також пенсіонери з їх числа мають право на безплатне користування житлом з опаленням та освітленням. Ці пільги надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу в порядку, визначеному Кабінетом міністрів України (пункт «ї» статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров’я). Величина такого доходу з першого січня 2017 р. становить 2240 грн.

Учасникам війни надається 50-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (у т.ч. газом, електроенергією) та скрапленим балонним газом для побутових потреб у межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалюваної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 50-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалюваної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім’ю). Вказані пільги надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному КМУ. Про це йдеться у пунктах 5, 6 статті 14 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).

Приблизно такі ж пільги мають особи, які належать до першої категорії постраждалих внаслідок чорнобильської катастрофи.

Особа, яка має право на одні й ті ж пільги згідно з кількома законами України, користується цими пільгами відповідно до одного закону України за її вибором.

Постановою КМУ від 6 серпня 2014 р. №409 встановлені такі державні соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії: 5,0 куб. метра природного газу на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період — у разі використання природного газу для індивідуального опалення; 7,1 куб. метра на одну особу на місяць — для користування послугами з газопостачання за наявності газової плити та відсутності централізованого гарячого водопостачання і газового водонагрівача; 14 куб. метрів на одну особу на місяць — для користування послугами з газопостачання за наявності газової плити та газового водонагрівача.

До затвердження цієї постанови була чинною постанова КМУ від першого серпня 1996 р. №879. Однак нею теж було передбачено, що пільгове використання природного газу на опалення житла дозволялося лише в опалювальний період.

Якщо побутовий споживач не здійснив оплату за спожитий природний газ протягом десяти днів після строку, визначеного договором постачання природного газу, постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання природного газу (пункт 17 Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 р. №2496).

Постарайтеся домовитись із газопостачальником. У разі недосягнення згоди можна звернутися за захистом своїх прав до районної державної адміністрації або до суду.

Орест ЗВАРИЧ.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини