Вільне життя

Чагарникам не місце на городі

Близько двох років тому я видалив із свого городу дикоросле дерево і кілька чагарників. Вони росли недалеко від межі і перешкоджали обробляти земельну ділянку. Нещодавно прокурор звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з мене на користь держави майже 15 тис. грн за шкоду, завдану порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища. Посилається на Закон «Про благоустрій населених пунктів». Наголошує, що вказані мої дії порушують інтереси держави, а стягнення такої шкоди є суспільно важливим та соціально значущим питанням.

Невже я так нашкодив державі і що мені робити?

МИХАЙЛО.
Шумський район.

Якщо ваша земельна ділянка за основним цільовим призначенням належить до категорії земель сільськогосподарського призначення, то на ній не місце дикорослим деревам і чагарникам. У випадку проникнення коренів і гілок дерев з однієї земельної ділянки на іншу власники та землекористувачі земельних ділянок мають право відрізати корені дерев і кущів, які проникають із сусідньої земельної ділянки, якщо таке проникнення є перепоною у використанні земельної ділянки за цільовим призначенням (статті 19, 22, 105 Земельного кодексу).

Земельна ділянка сільськогосподарського призначення не вважається об’єктом у сфері благоустрою населеного пункту. Про це йдеться у статті 13 Закону «Про благоустрій населених пунктів», а також у пункті 3.1 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 р. №105.

Видалення зелених насаджень на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності та на присадибній ділянці, здійснюється за рішенням власника чи користувача земельної ділянки без сплати їх відновної вартості (пункт 10 порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою КМУ від 1 серпня 2006 р. №1045).

Згідно із державними будівельними нормами (ДБН 79-92 «Житлові будинки для індивідуальних забудовників України») встановлені такі відстані для зелених насаджень: від межі сусідньої ділянки до осі дерев — 3 м, для кущів — 1 м. Ці норми стосувалися дерев з діаметром крон до 5 м та мали бути збільшені для дерев з кроною більшого діаметра. Гілки дерев та кущів не повинні перетинати меж сусідніх ділянок. Цей правовий акт містив науково обгрунтовані норми, проте він утратив чинність з 1 січня 2006 р., оскільки тепер такі питання уже не є компетенцією центральних органів влади, а віднесені до повноважень органів місцевого самоврядування. Сьогодні наведені норми встановлюються у місцевих правилах забудови або проекті забудови і благоустрою населеного пункту, які затверджує місцева рада після погодження з місцевим органом містобудування та архітектури. З 2006 р. зміст таких норм практично не змінився.

Тепер щодо позову прокурора. Для початку подайте до суду письмове заперечення проти позову, пошліться на нормативні акти, згадані в цій консультації.

Орест ЗВАРИЧ.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини