Вільне життя

НЕ ПОСПІШАЙТЕ ПРОДАВАТИ

ДЛЯ ТИХ, ХТО МАВ ЩАСТЯ НАКОПИЧИТИ ТРОХИ ДОЛАРІВ І ВІДЧУВАВ ПОТРЕБУ ПРИДБАТИ ЖИТЛО, ОСТАННІ РОКИ — НАЙКРАЩИЙ ЧАС ДЛЯ РЕАЛІЗАЦІЇ ТАКОГО НАМІРУ. РИНОК НЕРУХОМОСТІ ЗА 2013—2017 РР. ДОБРЯЧЕ «ПРОСІВ»: ТРИКІМНАТНУ КВАРТИРУ, ЯКУ ЩЕ РОКІВ П’ЯТЬ-ВІСІМ ТОМУ ПРОДАВАЛИ ЗА 50—60 ТИС. ДОЛАРІВ, ТЕПЕР МОЖНА КУПИТИ ЗА ТРОХИ БІЛЬШ ЯК 30 ТИСЯЧ ЗЕЛЕНИХ.

Причина такої млявої поведінки покупців на ринку нерухомості відома: війна, зменшення доходів населення і, що важливо, тривожні очікування — люди намагаються не витрачати заощадження без нагальної потреби. Якщо економіка зростатиме й курс долара суттєво не зміниться — квартири будуть дорожчати. Уже тепер у деяких регіонах нерухомість починає потроху зростати в ціні, підвищується й оренда житла. Особливо це помітно в Києві, де ціни придбання й оренди нерухомості вищі ніж в інших регіонах. До прикладу, орендувати однокімнатну квартиру не з «бабусиним», а з пристойним сучасним ремонтом і технікою зможете в середньому за 7 тис. грн на місяць.

Оскільки вартість житла як у новобудовах, так і на вторинному ринку прив’язана до американської валюти, один з орієнтирів — долар. Не потрібно бути експертом, щоб порахувати: нині він вартує в межах 26 гривень, а Кабінет міністрів у своєму прогнозі на 2017 рік заклав курс на рівні 27,2 гривні за долар. Тож навіть до кінця року цінам зростати є куди. Почне рухатися вгору американська валюта, потягнуться слідом і зарухаються ціни в гривні на квадратні метри. Зауважте й такий факт. Проект бюджету на 2018 рік сформовано, виходячи з курсу 29,3 грн за долар. Про це міністр фінансів Олександр Данилюк розповів в інтерв’ю «Українським новинам».

А поки на ринку нерухомості відносне затишшя, хоч забудовники вже рихтують збільшені цінники на квадратні метри на жовтень.

— Ринок нерухомості — лакмусовий папір усієї економіки, — каже директор АН «ВІСОН» Володимир Гудак. — Нині забудовники активно зводять нерухомість. Хоч ринок насичений, є попит на придбання житла в мешканців області.

За словами Володимира Васильовича, наразі спостерігається цікава ситуація на ринку нерухомості. Жителі області, які свого часу купили квартири в Тернополі чи області, а тепер виїхали за кордон на постійне місце проживання разом з родинами, активно продають житло. Купують ті, хто працює за межами країни, але не має наміру там залишатися.

— Найбільший попит у покупців у Тернополі мають новобудови. Ними цікавляться 60 відсотків тих, хто хоче придбати житло, 40 відсотків припадає на вторинний ринок нерухомості, — каже Володимир Гудак. — Найбільше купують одно-двокімнатні квартири. У новобудовах квадратний метр таких помешкань коштує 12000-13000 гривень. За нинішнім курсом долара це в середньому 500 доларів.

Як розповів Володимир Гудак, до прикладу, однокімнатна квартира в Тернополі обійдеться покупцю у межах 16 тисяч доларів, двокімнатна — 25 тисяч, трикімнатна — 36 тисяч доларів.

Середня ціна квадратного метра квартири без індивідуального опалення на вторинному ринку – 450 доларів.

Наразі тих, хто хоче продати житло, більше, аніж тих, хто хоче його придбати. Тому в покупців є широкий вибір і час, щоб торгуватися. У продавців такого часу обмаль. Тому рієлтори радять тим, хто має намір продати будинок чи квартиру, за умов ринку нерухомості, що падає, не відтягувати й не завищувати ціну. Адже, як правило, покупець шукає кращий варіант, а продавець згодом змушений продати нерухомість значно дешевше, ніж розраховував. Загалом, щоб знати, яка ситуація на ринку житла й чи варто його продавати, якщо немає нагальної потреби, або ж яку реальну ціну ставити, щоб продати вигідно, потрібно консультуватися у спеціалістів.

— Якщо ви звернулися до агенції нерухомості й вам не продали вашу квартиру за два-чотири місяці, то або працівники агенції не кваліфіковані, або продавець не послухав рієлтора й значно завищив ціну, — каже Володимир Гудак.

За інформацією забудовників, які працюють на тернопільському ринку нерухомості, дефіциту в покупцях немає. Вже на етапі закладання фундаменту люди або викуповують відразу житло, або ж вступають у пайову участь. Перевага новобудов над вторинним ринком очевидна: якщо купуєте житло на вторинному ринку, потрібно мати всю суму й відразу розрахуватися з продавцем. Окрім цього, зазвичай потрібно робити ремонт у квартирі, яку придбали, адже кожен хоче жити в помешканні, облаштованому на свій смак. А це додаткові витрати. Та й можна сплачувати за квартиру поступово за умовами договору. Як правило, тепер будинки здають з індивідуальним опаленням, тож і комунальні видатки менші, бо можна регулювати температуру в кімнатах. Так, якщо торік у пік холодів за квадратний метр житла в квартирі без індивідуального опалення платили за тепло в межах 50 грн, то цьогоріч, очевидно, плата буде не менша, а то й більша. Але й тут додаткові витрати будуть — на ремонт.

Середня вартість нерухомості в Тернополі

Новобудови

К-сть кімнат        площа            ціна
1 кімн.                   36 кв. м          16 тис. дол.
2 кімн.                   55 кв. м          25 тис. дол.
3 кімн.                   75 кв. м          36 тис. дол.

Вторинний ринок
1 кімн.                   32 кв. м          17—19 тис. дол.
2 кімн.                   50 кв. м         25—29 тис. дол.
3 кімн.                   60 кв. м         30—36 тис. дол.

До цієї ціни потрібно додати вартість ремонту. У новобудові це 130—160 доларів на квадратний метр. У гривнях тепер — 4700—7200. Більша площа — менше витратите. Тож, якщо порахувати всі видатки, то можна сказати, що, до прикладу, метр квадратний квартири в новобудові обійдеться в межах 630 доларів. Середня ціна квадратного метра квартири без індивідуального опалення на вторинному ринку становить 450 доларів плюс 12—13 тис. грн обійдеться ремонт.

Щодо оренди, то, за словами Володимира Васильовича, однокімнатна квартира з індивідуальним опаленням і меблями вартуватиме 150—200 дол. за місяць. Іноземцям здають, як правило, дорожче на 50—100 дол.
Тепер можна порахувати, скільки потрібно працювати середньостатистичному тернополянину, щоб купити принаймні однокімнатну квартиру при середній зарплаті в області, як каже статистика, 5678 грн — трохи більше як 200 дол. Навіть, якщо не їсти, не пити, не одягатися й відкладати всю цю суму, то потрібно майже 7 років. А чи багато в нас таких, хто отримує таку зарплатню й може жити, відкладаючи її всю? Тож зрозуміло, чому молодь їде за кордон у пошуках заробітку. Поки в нас зарплати будуть українські, а ціни європейські, щоб придбати житло, наші співвітчизники покидатимуть кордони Вітчизни.

Валентина БАЦА.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини