Вільне життя

ПОВЕРНЕННЯ У БРОНЗІ

МОДЕЛЬ ПАРАФІЯЛЬНОГО КОСТЕЛУ МАТЕРІ БОЖОЇ НЕУСТАННОЇ ПОМОЧІ, ЯКИЙ МОЖНА ЗНАЙТИ НА МАКЕТІ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ЧАСТИНИ ДОВОЄННОГО ТЕРНОПОЛЯ, ЩО БІЛЯ АРХІКАТЕДРИ, НЕЩОДАВНО ВСТАНОВИЛИ НАВПРОТИ ЦЕНТРАЛЬНОГО УНІВЕРМАГУ.

Нині біля постаменту час од часу зупиняються перехожі, аби розгледіти, що ж за цікавинка стоїть на їхньому шляху. Уся конструкція — заввишки із середній людський зріст, бронзовий макет зроблено в масштабі 1:100. Важить він 70 кілограмів, а висота найвищої башти становить 65 сантиметрів.

До остаточного зруйнування в 1955-му споруда костелу Матері Божої Неустанної Помочі мала 69 метрів. Над побудовою святині, за історичними даними, щоденно працювали 30 мулярів, 15 каменярів, 6 теслів, 50 помічників і 25 жінок. Проект належав архітекторові Теодору Маріану Тальовському. Будівництво храму розтягнулося на чотири роки. Спорудили його в 1908-му. Святиня зазнала пошкоджень під час обох світових воєн, та вже «мирна» радянська влада залишила від костелу тільки фундамент. На ньому через чотири роки, в 1959-му, звели універмаг.

Щоб відновити в пам’яті жителів і гостей міста історичний образ давнього Тернополя, творча група узялася за створення макета. Автором виступив Володимир Кріса, архітектором — Борис Солонін. Також у колектив входять живописець і скульптор Дмитро Мулярчук і краєзнавець Тарас Циклиняк. Реалізувати задум вдалося за сприяння Тернопільської міської ради та на пожертви закордонних меценатів — родин Дігаїв і Маслівців.

Перед монтажем на місці, де нині стоїть макет, рятувальники вилучили боєприпаси часів Першої та Другої світових воєн. Ініціатори встановлення постаменту вважають цей трафунок символічним.

Наразі творча група планує роботу над макетами ратуші (нині на цьому місці стоїть пам’ятник О. Пушкіну) й синагоги (нині це територія складів художньої майстерні на вулиці Паращука).

Фото авторки

Loading...

Про автора

Віра Перун

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини