Вільне життя

Читали?

АМЕРИКАНСЬКИЙ ІСТОРИК Тимоті Снайдер у 2010 році видав монографію «Криваві землі. Європа поміж Гітлером і Сталіним» — про злочинне масове винищення людей голодомором в Україні. Її уже перекладено 26-ма мовами світу. Моторошні картини бачили іноземці, які 1933 року відвідували Україну, зазначає Т. Снайдер. «Поділитися крихтами хліба благали чоловіки і жінки, тримаючи дітей із худющими тілами і деформовано великими від голоду головами. У парках, зокрема у Харкові, не раз можна було побачити уже мертву матір, з холодного соска якої немовля ще намагається ввібрати останні краплини життя…»

«МАСОВИЙ ГОЛОД 1933 РОКУ був результатом першої сталінської п’ятирічки, яка тривала в 1928—1932 роках, — пише Тимоті Снайдер. — У ці роки Сталін здобув усю повноту партійної влади, почав політику форсованої індустріалізації та колективізації… Він зробив з ринкової економіки планову, з селян — рабів, а Сибір і Казахстан перетворив на концентраційні табори. Уже в 1931 році спецпоселення і концтабори об’єднали в єдину систему — ГУЛАГ, який в результаті усіх «перетворень і звершень» матиме 476 таборів, де відбуватимуть покарання близько 18 мільйонів осіб (із них до закінчення терміну відбування покарання померли, за різними даними, від 1,5 до трьох мільйонів людей».

* * *

І МУСУЛЬМАНИ ХОЧУТЬ ВИХІДНОГО. Після того, як Верховна Рада зробила вихідним Різдво за григоріанським календарем 25 грудня, представники інших релігій теж вирішили, що було б добре, якби і їхнє релігійне свято стало загальнодержавним вихідним. Так, муфтій Духовного управління мусульман України Саїд Ісмагілов запропонував, щоб і день одного з головних свят мусульман Курбан-Байрам теж був вихідним. Муфтій наголосив, що багато хто може бути незгідним з таким рішенням, однак нагадав, що за Конституцією України жодна релігія не може мати переваг над іншими.

* * *

КОМУ І СКІЛЬКИ. Сорок відсотків пенсіонерів отримали надбавку до пенсій у розмірі менше 200 гривень. Це — чотири мільйони 794 тисячі осіб. І лише для двох відсотків пенсіонерів (98,8 тисячі осіб) розмір виплат після перерахування зріс на більш ніж п’ять тисяч гривень.

* * *

АНГЛІЙСЬКОЮ ВОЛОДІЄМО ПОГАНО. Рівень знання цієї мови в Україні міжнародні експерти оцінили як «низький». Серед пострадянських і постсоціалістичних країн компанію нам склала Росія. Гірше володіють мовою Шекспіра лише в Казахстані та Азербайджані. Європейці традиційно демонструють краще знання англійської, ніж жителі Азії. По-перше, англійську в школах Європи вчать із першого класу. По-друге, європейці багато подорожують самі і до них приїздить чимало туристів, а саме англійська є мовою міжнародного спілкування. Незмінний лідер рейтингу — Нідерланди. Чудові результати демонструють також Швеція (друге місце в рейтингу) і Данія (третє). Практично вільно розмовляють англійською норвежці і сінгапурці. Замикають рейтинг із 80 країн, де проводилось дослідження, турки, згадані казахи й азербайджанці. Найважче ж дається англійська жителям Лаосу.

* * *

ВІН КОМУСЬ ТУТ ПОТРІБЕН. На думку політолога Ігоря Петренка, у Саакашвілі є підтримка частини політичної еліти США. Бо інакше він би вже давно сидів у тюрмі чи був висланий з України. Без підтримки впливових держав його тут не було б. Значить, вони зацікавлені у Саакашвілі. Можливо, це один з елементів впливу на рішення українського Президента. Як підтвердження цих слів — видача Саакашвілі документа на проживання в Україні.

* * *

ПРОГНАЛИ ВДРУГЕ. Священик УПЦ (МП), який втратив парафію в селі Конюжинах на Збаражчині, привіз туди репортерів для зйомки відеосюжету про «звірства бандерівців» проти «канонічної» церкви. Подібні матеріали, зазвичай, широко тиражуються на російських пропагандистських телеканалах. Жителі села втришия вигнали і самого ініціатора, і його знімальну групу. Релігійна громада Котюжин на початку цього року за підтримки практично всіх місцевих жителів перейшла з УПЦ Московського патріархату до УПЦ Київського патріархату. Вочевидь, священик хотів помститися колишнім парафіянам і вкотре  облити їх брудом у ЗМІ.

* * *

СУМНА ПЕРСПЕКТИВА. До 2050 року на Землі може не залишитися жодної бабусі чи дідуся. Люди просто не доживатимуть до того віку, коли народжуватимуться їхні онуки. Дедалі більша кількість людей обирає кар’єру, а не сім’ю та продовження роду. Через те середній вік, коли жінки народжують первістка, постійно зростає. Тепер це 26 років. У 2050-му середньостатистична жінка народжуватиме першу дитину в 35 років. Це дані американських аналітиків.

За інформаціями видань «Україна молода», RISU, «Високий Замок», «Газета по-українськи», «Українське слово».
Д. ВІТЮК, бібліотекар.
м. Тернопіль.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини