Вільне життя

ГРОШІ — НА СТАРТІ ДОГАНЯТИ ПАЦІЄНТА

МЕДИЧНУ РЕФОРМУ, ЗА ЯКУ ПАРЛАМЕНТ ПРОГОЛОСУВАВ МИНУЛОГО ТИЖНЯ, ДОВГО ОБГОВОРЮВАЛИ Й ВАЖКО УХВАЛЮВАЛИ. НА ВІДМІНУ ВІД ОСВІТНЬОЇ, ЯКА СТОСУВАЛАСЯ НЕ ВСІХ УКРАЇНЦІВ І В ОСНОВНОМУ «СПОТИКАЛАСЯ» НА МОВНОМУ ПИТАННІ, ЗМІНИ В МЕДИЧНІЙ СФЕРІ ТОРКНУТЬСЯ ЧИ НЕ ВСІХ І «СПОТИКАЮТЬСЯ» НЕ ТІЛЬКИ НА НОВОВВЕДЕННЯХ, ЩО ПОКИ НЕ ЗОВСІМ ЗРОЗУМІЛО, ЯК ДІЯТИМУТЬ, А Й НА УСВІДОМЛЕННІ ТОГО, ЩО МЕДИЦИНА БУДЕ ПЛАТНОЮ. ХОЧ ПОТРІБНО ЗІЗНАТИСЯ САМИМ СОБІ: ФАКТИЧНО МИ ВЖЕ ДАВНО ПЛАТИМО І ЗА ЛІКИ, І ЗА ПОСЛУГИ ЛІКАРІВ. 90 ВІДСОТКІВ ЛІКІВ УКРАЇНЦІ КУПУЮТЬ ЗА ВЛАСНИЙ КОШТ, А КОЖЕН ДРУГИЙ ВІДМОВЛЯЄТЬСЯ ВІД ЛІКУВАННЯ АБО ВІДКЛАДАЄ ЙОГО ЧЕРЕЗ БРАК ГРОШЕЙ.

Медреформа, яка стартує вже з наступного року, передбачає перехід від фінансування медзакладів до оплати державою фактично наданої медичної допомоги конкретній людині. Як коротко назвали сенс реформації її розробники, «гроші йтимуть за пацієнтом». Тобто людина звертається в медичний заклад до конкретного лікаря за допомогою, а держава перераховує кошти в медзаклад, в якому працює лікар, або безпосередньо лікареві, якщо він має власну практику.

У 2018 році таку модель запровадять на первинній ланці меддопомоги. За нею працюватимуть сімейні лікарі, терапевти, педіатри. Це первинний рівень. На інших рівнях — вторинному (спеціалізованому) і третинному (високоспеціалізованому) — вона буде запроваджена поступово до 2020 року. Жодних змін у медичному обслуговуванні людей на цих ланках — у лікарів-спеціалістів, у лікарнях, спеціалізованих медзакладах — з наступного року не відбудеться, кажуть урядовці.

Ось як здійснюватиметься перехід на нову систему фінансування меддопомоги, яку надаватимуть сімейні лікарі, терапевти й педіатри. Створять Національну службу здоров’я (НСЗУ) — спеціальний орган виконавчої влади — яка перераховуватиме бюджетні кошти медичним закладам і лікарям-ФОПам за надання меддопомоги людям. НСЗУ укладе угоди з усіма медичними закладами й гарантуватиме їх фінансування відповідно до кількості пацієнтів, яким у цих закладах надаватимуть меддопомогу.

Людині потрібно буде обрати свого сімейного лікаря, терапевта, педіатра й підписати з ним угоду на медичне обслуговування. Медичний заклад, лікар-ФОП повідомляє НСЗУ про кількість пацієнтів, з якими підписано угоди. НСЗУ перераховує їм кошти за обслуговування громадян. Держава гарантуватиме, що кожному, хто звернеться до сімейного лікаря, буде надано допомогу безкоштовно. А лікар гарантовано отримає гроші за свою роботу, згідно із встановленим тарифом, незалежно від того, де він працює — у великому місті чи сільській місцевості. Фінансуватимуть поліклініки, де працює лікар, амбулаторії чи лікаря-ФОПа з державного бюджету, й це не залежатиме від фінансової спроможності місцевої громади чи прихильності місцевих чиновників, а винятково від кількості громадян, яким у медзакладах надали допомогу.

Тож наступного року нам пропонують ось що: обрати свого сімейного лікаря, терапевта, педіатра й підписати з ним угоду на медичне обслуговування. Це може бути лікар, який працює в поліклініці, амбулаторії, приватній лікарні (якщо вона підписала договір із НСЗУ) або має власну практику. Причому обрати лікаря людина може незалежно від місця своєї прописки. Лікар не має права відмовити в підписанні угоди. Винятком є лише випадки, коли він уже має більше 2000 пацієнтів. Тривалість часу, впродовж якого потрібно укласти угоду, не обмежена. Змінити свого лікаря можете в будь-який час, якщо знайшли кращого спеціаліста або, наприклад, змінили місце проживання. Допомога, яку надаватиме сімейний лікар, терапевт, педіатр, повністю оплачуватиметься державою, для пацієнта вона безкоштовна. Якщо лікар вимагатиме гроші, пацієнт має право звернутися зі скаргою до НСЗУ й піти до іншого лікаря.

Допомога медика первинної ланки, що повністю оплачується державою, включає: консультації лікаря необмежену кількість разів, профілактичні огляди, базові аналізи, скерування до лікарів-спеціалістів, видачу довідок і листів непрацездатності. Окрім цього, сімейний лікар призначатиме й виписуватиме рецепти на доступні ліки, які можна отримати в аптеці безкоштовно або з незначною доплатою, їх перелік буде поступово збільшуватись, обіцяють у Міністерстві охорони здоров’я.

Усе це поки що теоретично. Але вже чимало політиків застерігають, що з реформою прийдуть і непідйомні ціни на лікування, які поки не затвердили. Називають десятки тисяч гривень: діагностика порушення ритму серця в дитини — 65 тис. грн, шунтування аорти — 130 тис. грн, коронарний тромбоз — 103 тис. грн, лікування цирозу печінки — 111 тис. грн, видалення фурункулів — 7 тис. грн. У департаменті інформації та комунікацій із громадськістю секретаріату Кабінету міністрів України стверджують, що це — міф. Як нам повідомили, реформа передбачає введення державної програми медичних гарантій. Усі послуги, аналізи, дослідження, ліки, які надаються за цією програмою, будуть для пацієнтів на 100 відсотків безоплатними. Ми будемо знати, що саме оплачує держава, і самі обиратимемо лікарні, де отримаємо ці послуги. Із 2018 року реформа запрацює на рівні первинної допомоги, з 2020-го — в усіх лікарнях.

Тарифи на кожну медпослугу ще будуть розраховувати, щоб держава могла оплачувати медичним закладам послугу, яку вони надали пацієнтові. Так упроваджуватимуть принцип «гроші йдуть за пацієнтом»: людина звернулася в лікарню, їй надали допомогу, після цього держава заплатила за цю послугу згідно зі встановленим тарифом лікарні. Буде визначено чіткий перелік послуг, які на 100 відсотків фінансуватиме держава: первинна допомога (сімейні лікарі, терапевти, педіатри); екстрена допомога (різке погіршення стану здоров’я, серцевий напад, інсульт, гострий апендицит, ниркова недостатність, запалення легенів тощо); паліативна допомога (передусім — адекватне знеболювання); лікування у вузьких спеціалістів за скеруванням сімейного лікаря та планове лікування.

У департаменті запевняють, що люди отримають набагато більше безкоштовних послуг, аніж мають тепер. Весь їх список побачимо в 2020 році, коли реформа запрацює на повну. Для дороговартісного лікування, як і сьогодні, будуть цільові програми, продовжать діяти програми лікування онкології, гепатитів, СНІДу та інші.

Обіцяного багато. Як усе запрацює чи не запрацює в реальному житті, хто доживе — побачить.

Валентина БАЦА.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини