Вільне життя

Коли оренда вже невигідна

З КОЖНИМ РОКОМ СТАЄ ВСЕ ВИРАЗНІШОЮ КОНКУРЕНЦІЯ НА РИНКУ ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНИХ ПАЇВ. ТОЙ, ХТО ХОЧЕ ВЗЯТИ ЗЕМЛЮ У СЕЛЯН В ОБРОБІТОК, ПРАГНЕ УКЛАСТИ БІЛЬШЕ ДОГОВОРІВ, А ЩОБ ЗАОХОТИТИ ВЛАСНИКІВ ЗЕМЛІ ДО СПІВПРАЦІ, ПІДНІМАЄ ОРЕНДНУ ПЛАТУ. ТА УКЛАСТИ НОВИЙ ДОГОВІР НА ВИГІДНІШИХ УМОВАХ МОЖНА ТОДІ, КОЛИ ЗАКІНЧИТЬСЯ ТЕРМІН ДІЇ «СТАРОГО».

— Зрозуміло, що тільки через те, що власникові земельного паю захотілося розірвати договір, зробити він цього не зможе, — каже перший заступник начальника головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області Віктор Білецький. — Адже він підписав договір оренди, де є певні умови. Потрібно зрозуміти в цьому контексті й орендаря, який має плани використовувати землю, яку орендує.

На скільки років, як правило, віддають в оренду паї?

— Мінімальний строк оренди для земельних ділянок сільськогосподарського призначення становить сім років, а максимальний — 50. Щодо розміру орендної плати за землю, то вона встановлюється за згодою сторін. Проте ця сума не може бути меншою за три відсотки вартості земельної ділянки.

Що повинно бути прописано в договорі, адже це важливо для власника землі?

— У договорі має обов’язково міститися інформація про об’єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування, розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендну плату (розмір, індексація, спосіб та умови розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду, відповідальність за несплату). За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

І все ж, чи можна одноосібно розірвати договір оренди? Адже важко встояти, коли пропонують значно більшу плату за оренду, аніж людина отримує.

— Умови розірвання договору оренди землі передбачено договором чи законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається. Є умови, за яких може бути припинена дія договору. Зокрема, договір оренди припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено. Також договір оренди землі може бути припинений у випадку смерті орендодавця, за умов, передбачених у договорі. Але знову ж тут треба зауважити, що в такому разі це не може бути підставою для припинення договору оренди, оскільки виконання функцій і зобов’язань орендодавця, за договором, покладається на спадкоємців.

Потрібно сказати, що, згідно зі статтею 32 Закону України «Про оренду землі», на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду.

А якщо без суду?

— Можна використовувати й «мирні» способи: домовитися зі «старим» орендарем і змінити умови договору оренди. Наприклад, якщо раніше на Тернопіллі значна частина орендарів платила в межах трьох відсотків, то тепер є такі, які платять власникам земельних паїв і десять відсотків від нормативної грошової оцінки землі. Тобто конкуренція на ринку оренди землі спонукає орендарів іти назустріч власникам земельних паїв.

Валентина БАЦА.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини