Вільне життя

Розмір орендної плати за землю

Минулого року здав в оренду свою земельну ділянку площею 3,65 га товариству з обмеженою відповідальністю «Райз М» (далі — ТОВ). Згідно з договором оренди і додатковою угодою до нього мав би щорічно отримувати 3500 кг пшениці та 100 кг цукру. Згодом я та інші орендодавці в усній формі частково відмовилися від натуральної орендної плати, і замість 3500 кг пшениці нам виплатили по 13550 грн. Від цукру ми не відмовлялися, але нам його не дали. З цього приводу зверталися в ТОВ. Там пояснили, що орендну плату ми отримали повністю і цукор нам не належиться. 19 жовтня ц. р. я надіслав директору ТОВ рекомендованого листа, просив надати розрахунок орендної плати, однак відповіді ще не отримав. 

Що робити?

Ігор ГУРИН.
смт Підволочиськ.

Щоб захистити свої права, треба їх знати.

Орендна плата за землю — це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі, який укладається в письмовій формі.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Орендна плата справляється у грошовій формі. За згодою  сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати. Орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін. Договір оренди землі може бути розірваний за погодженням сторін або за рішенням суду. Кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування понесених збитків відповідно до закону. Про це йдеться у статтях 14, 21-23, 32 Закону «Про оренду землі».

У наданих вами договорі оренди землі і в додатковій угоді до нього вказано, що розмір річної орендної плати в натуральній формі становить 3500 кг пшениці та 100 кг цукру. Їхня вартість не може бути нижчою 4% від нормативної грошової оцінки вашої земельної ділянки. В разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором, справляється пеня в розмірі 0,01% від несплаченої суми.

Якщо ТОВ сплатило вам за річну оренду земельної ділянки 13550 грн, то має довести, що ця сума на дату внесення орендної плати відповідає грошовому еквіваленту вартості 3500 кг пшениці та 100 кг цукру (за ринковими цінами) і становить не менше 4% від нормативної грошової оцінки вашої земельної ділянки. Добросовісний орендар не буде приховувати розрахунку орендної плати і повинен надати такий документ. У разі відмови вам доведеться зробити вказаний розрахунок самому чи звернутися за допомогою до спеціалістів. Ви маєте право вимагати від ТОВ розірвання договору оренди землі за погодженням сторін і відшкодування понесених збитків. Якщо такої згоди не буде, можна звернутися до суду.

Заволодіння чужим майном шляхом обману чи зловживання довірою вважається шахрайством (стаття 190 Кримінального кодексу). Коли виявиться, що орендар вам не доплачує, тобто обманює вас, то можна подати в Підволочиський відділ поліції  письмову заяву про внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відповідних відомостей. Раніше це називалося повідомленням про злочин. Чим більше таких заяв подадуть селяни, тим легше їм буде довести свою правоту. Заяви слід вручати під розписку.

Орест ЗВАРИЧ.

Фото з вільних джерел

 

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини