Вільне життя

СТИПЕНДІЇ: КОМУ, СКІЛЬКИ Й ЗА ЩО?

ІЗ ПЕРШОГО ЛИСТОПАДА СТИПЕНДІЇ СТУДЕНТАМ І КУРСАНТАМ ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ ЗРОСЛИ НА 18 ВІДСОТКІВ. ЦЕ НЕ ПЕРША ЗМІНА В СТИПЕНДІАЛЬНИХ ПРАВИЛАХ У ЦЬОМУ РОЦІ. НАГАДАЄМО, ЩО З ПЕРШОГО СІЧНЯ 2017-ГО КАБМІН СКОРОТИВ КІЛЬКІСТЬ СТИПЕНДІАТІВ, ЗМІНИВШИ ПОРЯДОК ПРИЗНАЧЕННЯ ЇМ ВИПЛАТ. НА СЬОГОДНІ, ЗА ЙОГО ДАНИМИ, 50 ВІДСОТКІВ УКРАЇНСЬКИХ СТУДЕНТІВ ОТРИМУЮТЬ СТИПЕНДІЇ: АКАДЕМІЧНУ (ЗА УСПІХИ В НАВЧАННІ) — 43%, СОЦІАЛЬНУ (ДЛЯ ПІЛЬГОВИКІВ І ОСІБ СОЦІАЛЬНО НЕЗАХИЩЕНИХ КАТЕГОРІЙ) — 5—7%.

Неабияких змін зазнала схема нарахування академічних стипендій, адже цьогоріч їх призначають за рейтинговим принципом. Тепер студентові мало добре вчитися — треба перебувати на високих позиціях рейтингу свого навчального закладу. В університетах Тернополя нам пояснили, що єдиного рейтингу для всіх Міносвіти не запровадило, тож кожен виш поряд із навчальними досягненнями самостійно визначає критерії, за якими оцінює шанси студентів на академічну стипендію.

— Звісно, що успішність у навчанні — визначальний критерій, це 90 відсотків балів, — каже заступник директора з навчально-виховної роботи Теребовлянського вищого училища культури Зоя Габрук. — Але додаткові бали можна заробити спортивними досягненнями, громадською активністю, науковою працею тощо. Ми обов’язково враховуємо, чи є студент учасником якогось творчого колективу, наскільки він активний поза навчальним процесом.

На академічну стипендію можуть претендувати студенти, які навчаються на денному відділенні та успішність яких (за результатами останнього семестру) дає шанси на високі позиції в рейтингу. Першокурсникам до першої сесії стипендію призначають за рейтингом, укладеним на підставі конкурсного балу, отриманого при вступі.

Рейтинги успішності складаються за підсумками кожного навчального семестру для кожного курсу і кожної спеціальності окремо. За основу беруть показник успішності з кожного предмета в балах. До рейтингу потрапляють усі студенти-бюджетники денної форми навчання, крім тих, котрі навчаються незадовільно чи мають академічну заборгованість. У кожному виші встановлюється однаковий для всіх курсів і факультетів ліміт стипендіатів — 45 відсотків, але між спеціальностями його можна розподіляти.

Студентам, котрі склали сесію на 10—12 балів чи на «п’ятірку» за п’ятибальною шкалою, нараховується підвищена стипендія. Вона на 45,5% вища від звичайної академічної. Кількість студентів, яким вона може призначатися, з 2017 року збільшили до трьох відсотків. Якщо претендентів на підвищену стипендію більше, стипендіальна комісія вишу разом із вченою радою вирішують, як бути. Щоправда, їхні рішення повинні узгоджуватися зі стипендіальним бюджетом.

— У нашому університеті претендувати на підвищену стипендію можуть до десяти відсотків студентів, — каже голова студентського уряду ТНПУ ім. В. Гнатюка Микола Піговський. — Це ті, котрі всі заліки й іспити склали на «відмінно». Тобто підвищена стипендія в нас виплачується тільки за високі успіхи в навчанні. Якщо бодай один іспит студент склав на «четвірку», він уже потрапляє до рейтингу, в якому враховуються додаткові бали за громадську активність, наукову працю, спортивні досягнення тощо.

Щодо соціальної стипендії, то нині її отримують майже сім відсотків студентів. Право на неї мають ті, котрі не отримують академічної, не перебувають на держзабезпеченні (крім сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування), не перебувають в академічній відпустці й належать до пільгових категорій. Це сироти і діти, позбавлені батьківського піклування; студенти з малозабезпечених сімей; особи з інвалідністю I—III груп; студенти, що залишилися у віці, 18—23 років без батьків; особи, визнані учасниками бойових дій та їхні діти; шахтарі, які мають стаж підземної роботи не менше трьох років; особи, котрі постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи; внутрішньо переміщені особи; діти, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадського протесту або загинув (пропав безвісти) в районі проведення АТО, бойових дій, збройних конфліктів; особи, яким призначено соціальні стипендії Верховної Ради України для студентів вищих навчальних закладів з числа дітей-сиріт і дітей з малозабезпечених сімей; діти шахтарів, чиї батьки мають стаж підземної роботи не менше 15 років чи загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві або стали інвалідами I чи II групи.

Отримувати соціальну стипендію можуть лише ті студенти, котрі не мають академзаборгованості й незадовільних результатів навчання. Якщо студент отримує соціальну стипендію і водночас займає найвищі позиції в рейтингу вишу, йому повинні виплатити різницю між соціальною і академічною стипендією. Наголошуємо: дві стипендії (академічну й соціальну) мають право отримувати тільки сироти й діти, позбавлені батьківського піклування, котрі водночас добре навчаються.

За словами Миколи Піговського, успішні студенти інших пільгових категорій мусять обирати одну стипендію. Зазвичай це академічна, бо вона вища. Інколи студент залишає за собою соціальну, аби академічна дісталася його одногрупнику, котрий у разі відмови попередника за рейтингом автоматично підтягнеться догори.

* * *

Насамкінець — про головне: як вплинуло останнє підвищення на розмір стипендій. Із листопада соціальна стипендія для учнів ПТУ з числа дітей-сиріт становить 1180 грн; для студентів вищих навчальних закладів з числа дітей-сиріт — 2360 грн; для учнів професійно-технічних навчальних закладів — 450 грн; для студентів ВНЗ I—II рівнів акредитації — 890 грн; для вишів IIІ—IV рівнів акредитації — 1180 грн.

Мінімальна академічна стипендія у 2017 році така: для учнів ПТУ — 490 грн; для студентів вищих навчальних закладів I—II рівнів акредитації — 980 грн; для студентів вищих навчальних закладів III—IV рівнів акредитації — 1300 грн. Підвищена академічна стипендія для студентів ВНЗ III—IV рівнів акредитації — 1660 грн, I-II рівнів — 1250 грн.

Є ще академічні стипендії Президента України: для учнів ПТУ — 1420 грн; для студентів ВНЗ I—II рівнів акредитації — 2130 грн; для студентів ВНЗ III—IV рівнів акредитації — 2720 грн.

Іменні й академічні стипендії Кабміну цьогоріч такі: для учнів професійно-технічних навчальних закладів — 1180 грн, для студентів ВНЗ I—II рівнів акредитації — 1900 грн, для студентів ВНЗ III—IV рівнів акредитації — 2480 грн.

Учасники міжнародних учнівських олімпіад отримують від Президента 2600 грн, а призери — 2950 грн на місяць. Переможці Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови та літератури отримають стипендію Кабміну — 2360 грн. Є ще президентська стипендія для переможців всеукраїнських учнівських олімпіад з базових предметів та конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України — 2600 гривень.

Переможці міжнародних конкурсу з української мови ім. Петра Яцика та мовно-літературного конкурсу ім. Тараса Шевченка отримують такі стипендії: учні ПТУ — 1420 грн, студенти вишів I—II рівнів акредитації — 1770 грн, студенти вишів III—IV рівнів акредитації — 2600 грн.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Лілія Костишин

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини