Вільне життя

Від Михайла зима кує морози

У вівторок, 21 листопада, християни відзначатимуть Собор Архістратига Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних. Архангел є воєначальником сил Господніх, його ім’я означає «хто, як Бог?», або «хто рівний Богові?» Цей празник вважається головним з усіх свят на честь ангелів.

Відомо, що Бог створив їх ще до появи людини. Згодом Господь захотів випробувати крилатих. Частина збунтувалася проти Нього. Проте на чолі добрих ангелів став архангел Михаїл і переміг вождя заколотників Люципера та його армію. Через це Церква, коли почитає ангелів, то ставить архангела Михаїла на першому місці.

Сам празник було встановлено в IV ст. Свято зветься собором через те, що цього дня Церква відзначає собор-зібрання всіх безтілесних сил разом зі святим архангелом Михаїлом, а також собор-зібрання людей на землі, щоб прославити ангелів.

Християни відзначають свято у листопаді, бо колись давно рік починався з березня. Тоді цей місяць був дев’ятим у році, тож має символічний стосунок до дев’яти ангельських хорів.

До слова, український народ зберігає кілька легенд про архангела. Ось одна з них. Якось звичайний мисливець випадково вбив у лісі чорта. До нього з’явився святий Михаїл та запропонував виконати будь-яке бажання мисливця. Чоловік забажав обмінятися зі святим рушницями. Трохи повагавшись, Михаїл погодився на такий обмін. Одну умову висунув святий: якщо мисливець передумає та схоче обмінятися рушницями знову, то мусить прийти на те саме місце.

І почало цьому мисливцеві дуже щастити на полюванні. Тільки кожного разу, як він із цієї рушниці стріляв, такий грім над землею лунав, що люди лякалися. От власник рушниці нарешті вирішив позбутися магічного подарунка, щоб не накликати лихо на свою голову. Пішов на зазначене місце та й обмінявся зброєю зі святим Михаїлом знову. Але й колишня його старенька рушниця тепер теж набула чарівних властивостей. І удача не покидала мисливця довіку.

Цього дня наші предки визначали погоду. Казали: «Якщо стоятимуть густі тумани, то така погода протримається до зимового Миколая» або «Якщо Михайло дощем служить — добру й суху весну ворожить». Коли ж у свято падав мокрий сніг, то люди надіялися на щедрий майбутній врожай.

Підготувала А. ЗИМНЕНКО.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини