Вільне життя

Архівісти відзначили професійне свято

У ДЕРЖАВНОМУ АРХІВІ ОБЛАСТІ ВІДБУЛАСЯ УРОЧИСТА АКАДЕМІЯ, ПРИСВЯЧЕНА ДНЮ ПРАЦІВНИКІВ АРХІВНИХ УСТАНОВ ТА 100-РІЧЧЮ СТВОРЕННЯ АРХІВНИХ УСТАНОВ УКРАЇНИ.

Працівники архіву приймали вітання від заступника голови обласної державної адміністрації Юрія Юрика та заступника очільника обласної ради Любомира Крупи, колективу обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти, працівників управління культури облдержадміністрації, колег та друзів установи. Багатьох архівістів з нагоди професійного свята відзначили грамотами.

— У нас представлено близько 720 тисяч одиниць зберігання. Працюємо не тільки над збереженням цінного національного архівного фонду, але й дбаємо, щоби ця інформація була доступна для нашого користувача. Тому сьогодні є великий запит на архівні довідки, інформацію як суспільного характеру, так і щодо родинного походження, — розповів директор Державного архіву області Федір Полянський.

У цей день архівісти разом із очільником установи підсумували здобутки в 2017-му й поділилися планами на прийдешній рік. Так, із січня читальний зал відвідували не лише українці, а й громадяни Польщі, США, Канади, Великобританії, Ізраїлю, Росії. Архів поповнився надходженнями від громадського діяча Ігоря Олещука, вченого Василя Антоніва, громадських організацій «Союз Чорнобиль України», благодійного фонду «Соломія», суспільно-культурного товариства «Надсяння».

Серед досягнень — і впровадження онлайн-проекту «Героїка», що присвячений бійцям АТО та Героям Небесної Сотні, котрі є уродженцями Тернопілля. Як зазначає Федір Іванович, усі заархівовані дані про наших славетних земляків зосереджені на сайті установи. Охочі можуть використовувати їх у навчальній та пошуковій роботі.

Надзвичайно зацікавила гостей і презентація документів українського національно-визвольного руху 1946—1948 років. У 2016 році їх хотіли продати за кордон «чорні археологи», проте цим намірам завадила Служба безпеки України. А вилучені документи за щасливим збігом обставин потрапили в Державний архів Тернопільської області.

— Вони справді унікальні. Йдеться про приблизно 700 документів. Ось, наприклад, один з них — список медикаментів: вказані сальдо, прихід, розхід. Бачимо, що в ОУН чітко вівся бухгалтерський, лікарський облік. Є тут кліше грошових знаків періоду ОУН, а також вирізки з радянської преси. Оунівці мусили опрацювати публікації, аби згодом розказати людям: усе, що пропагується в пресі, — неправда й міфи, — зазначив Федір Полянський. — Чи не найбільш цінні для дослідника — некрологи. Крім того, є документи, які повідомляють про систему радянської адміністрації, в яких селах і скільки було енкаведистів, навіть їхні поіменні списки.

Протягом року архівісти планують опрацювати й оцифрувати цінні знахідки.

У рамках святкування в обласному державному архіві також відкрили документальну виставку «Архів в історії». Серед найцікавіших документів можна виділити копії розпоряджень МВС про повернення польських архівів з Австрії, лист відділу держархівів Польщі до тернопільського воєводи про організацію архіву при воєводському управлінні. Привабить дослідників інструкція про порядок видачі довідок, копій і виписок державними архівами СРСР за 1954 рік. Саме тоді розпочалася робота із розсекречення документів, значні групи фондів стали доступними для користувачів.

На фото авторки: Федір ПОЛЯНСЬКИЙ презентує цінні документи часів ОУН.

Loading...

Про автора

Мар’яна Бобрівець

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини