Вільне життя

І Юрій Переможець, і «кіборги»

УСІХ СУЧАСНИХ ЗАХИСНИКІВ УКРАЇНИ ЗОБРАЗИЛИ НА ІКОНІ В СВЯТО-ПРЕОБРАЖЕНСЬКОМУ СОБОРІ В КРЕМЕНЦІ. НОВІТНІЙ ОБРАЗ ЗРОБИЛИ МАСШТАБНИМ — 70 МЕТРІВ КВАДРАТНИХ. У ЙОГО ЦЕНТРІ — СВЯТИЙ ЮРІЙ, ЯКИЙ БОРЕТЬСЯ З ДИЯВОЛОМ. ДЕМОН ЗОБРАЖЕНИЙ ДВОГОЛОВИМ ОРЛОМ, ЯКОГО ЮРІЙ ПЕРЕМОЖЕЦЬ, УВІНЧАНИЙ СИНЬО-ЖОВТОЮ СТРІЧКОЮ, ПРОНИЗУЄ СПИСОМ.

З обох боків — фігурки людей. Це — сучасні українці, які борються за свою землю. На великому полотнищі знайшлося місце майданівцям, серед яких — Герої Небесної Сотні, чоловік з дерев’яним щитом, дівчина-волонтер, журналіст. Іншим символом, котрий уособлює боротьбу українців, є вежа палаючого Донецького летовища з українським стягом на вершині. Поряд майорять червоно-чорні прапори.

У передньому ряду — збірні образи: український солдат у повному бойовому екіпіруванні, військовий лікар і військовий священик-капелан. Вгорі ікони — архангели, а над усім — зображення Бога-Отця у благословенні. Бога-Сина символізує хрест, який нагадує емблему Сухопутних військ України. Бог-Дух Святий — у вигляді голуба, обрамленого тризубом.

Українська війна є визвольною, а не загарбницькою, тому її благословляє Господь, кажуть у храмі. Ікона ця — творіння іконописця Василя Стецька з Борщева — викликала обговорення у мережі ще до завершення роботи. У Фейсбуці під світлинами образа одні висловлюють захоплення, інші — називають його неканонічним.

Зображені події Майдану та АТО не є власне іконою, вони утворюють немовби фон, слугують її смисловим оформленням. «У настінному розписі нашого собору ми прагнули відобразити переломний момент сучасної історії української нації, а також дати цим подіям певне богословське осмислення та підкреслити виховний момент для сучасних і майбутніх поколінь», — розповідають священики. Вони також пояснили, чому в представників церкви Московського патріархату подібні ікони викликають спротив: «У Московії вважалося спокусою, навіть коли малярі неоднаково малювали біблійні сюжети. Там дотримувалися наказу московського Стоглавого собору 1551 року. Було укладено альбоми з іконами, і тільки їх можна було зображувати в церквах. Такі ікони вважалися канонічними, все інше — єресь. Тож після того, як Україна підпала під московський вплив, було знищено багато автентичних місцевих церковних розписів».

Незвичну ікону в соборі називають спробою відновити давні традиції українського православ’я і кажуть, що це може стати прикладом для інших настоятелів. Про це повідомляє інтернет видання «Релігійно-інформаційна служба України».

Підготувала Г. ДМИТРУК.

Фото з вільних джерел

 

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини