Вільне життя

Світлана Козелко: «Ми ламаємо стереотипи про стандартну книгозбірню»

Яким є майбутнє бібліотек, що у планах тернопільських міських бібліотекарів, які зміни чекають на мережу — про це та інше спілкуємося з директоркою Тернопільської міської централізованої бібліотечної системи Світланою Козелко.

За час вашої роботи в бібліотеках міста відбулося багато змін. З чого все розпочиналося?

Цікавим проектом стала урбан-бібліотека на вулиці Карпенка, яку планували закрити, бо вона не функціонувала, адже був дуже зруйнований фонд. За декілька місяців ми показали, як невелику книгозбірню завбільшки із двокімнатну квартиру можна перетворити в особливу територію. У коридорчику поставили міні-диван і стелажі для книжок і журналів. До речі, стелажі особливі — з нахиленими поличками, адже читача приваблює незвичний дизайн.

При вході у центральну бібліотеку для дорослих знаходиться «Літературний арт-хол», де можна проводити презентації, надвечір’я. Це був звичайний під’їзд, який за допомогою студентів-волонтерів Тернопільського кооперативного торговельно-економічного коледжу ми перетворили в цікаве приміщення.

– Міські бібліотеки дуже креативно підійшли до проведення бібліофесту. Чого лише варті дівчата красивих сукнях…

– Так, останній бібліофест – відхід від усіх традицій. Він мав назву «Бібліотечний тренд Файного міста». В нас модно стильно говорити, носити брендовий одяг, косметику, сумочки. Чому ж у тренді не може бути читання? Відбулася акція «Якщо ти не читаєш, ми йдемо до тебе». 12 красунь, одягнених у різноманітні сукні, представляли 12 бібліотек-філій. Усі вони мали міні-сумочки, які читачі виготовляли спільно з бібліотекарями. В кожній сумочці був сюрприз – книжка для незнайомого користувача. Ці сумочки роздавали випадковим перехожим.

– Бібліотека-музей №5 для дітей має статус музею ляльки та іграшки, а №4 для дорослих – етноцентру. Книгозбірня №5 для дорослих нещодавно стала еко-бібліотекою. Мабуть, тут проводитимуть заходи, пов’язані з екологією?

– Так, на базі бібліотеки №5 для дорослих в майбутньому вирішуватимуть питання екологічного одягу, еко-косметики, правильного збереження електроенергії. Тобто відбуватимуться дійства, пов’язані з охороною середовища.

– Перехід на електронну бібліотеку плануєте?

– У 2018 році плануємо закупити програму «УФД/Бібліотека». Це – українська програма, яка допоможе бібліотекареві просунутись мінімум на 5 кроків вперед. Ми зможемо краще облікувати літературу, проводити інвентаризацію. З’явиться електронна база, зайшовши в яку користувач, зможе побачити, у якій бібліотеці є та література, що його цікавить. Одразу буде вказано книгу, автора і адресу бібліотеки. Читачеві не доведеться витрачати час, їздити по бібліотеках-філіях в пошуках потрібної книжки. Наскільки нам це вдасться – скажуть користувачі.

– Які ще цікавинки чекатимуть на тернополян?

Вже написаний, але ще не реалізований проект «Фольк-студія». Стартуватиме він у березні на Шевченківські дні. Спільно з головою обласної спілки бандуристів Марією Євгеньєвою хочемо зібрати цікаві українські музичні інструменти, пластинки, диски. Відбуватимуться заходи, спрямовані на відродження української пісні, фольклору.

На базі центральної бібліотеки для дорослих, що на Руській, діятиме коворкінг-центр. Читальний зал плануємо розділити на зони, зокрема, в одній буде зосереджено комп’ютери, в іншій – крісло-качалку, міні-столики. Це приміщення має стати місцем, де збиратимуться люди різних професій, ділитимуться власним досвідом.

Ми робимо все для того, щоб зламати стереотипи про стандартну сумну книгозбірню, де сидять бібліотекарі в окулярах, які лише видають літературу. Сучасна книгозбірня – місце, де завжди пропонують смаколики, каву, де читач опиняється в домашньому середовищі.

Спілкувалася Олена ВОДАРСЬКА,

студентка 4 курсу факультету філології та журналістки ТНПУ ім. В. Гнатюка.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини