Тернопіль. Перша асоціація – затишний. А ще -компактний. Тут можна дістатися з одного кінця міста до іншого за сорок хвилин, не переживати, що спізнишся, потрапивши у пробки, тому що їх майже немає.
Є безліч варіантів, як провести свій час – похід у кіно, театр, на каток чи просто сидіти у кафе тйа весело гомоніти з друзями.
Наше місто стрімко розвивається та змінюється. Якщо переглянути фотографії лише п’ятирічної давності, то відмінності вражають.
З кожним роком Тернопіль стає все красивішим. Змінюються вулички, виростають нові будинки. Також не може не тішити той факт, що це один з небагатьох обласних центрів України, де відсутня хімічна і металургійна галузі промисловості. Тобто ми знаходимось в екологічно безпечній зоні.
Проте не може все бути чудово. Прогулюючись новою набережною, яку постійно вдосконалюють, на що в першу чергу звертаємо увагу? На став. Тернопільський став – це візитка нашого міста. Але, на жаль, вона брудна. Самі ж жителі не піклуються про чистоту водойми. Незважаючи на те, що влітку усі біжать купатися, складається враження, що чистота озера нікого не хвилює. Поруч із дорослими та дітьми пропливають усілякі відходи та сміття. Про те, скільки у ставі небезпечних мікроорганізмів та інфекцій, можна лише здогадуватися. Та й неприємний запах, який доноситься від озера влітку, не радує.
За останні декілька років обсяг сміття значно зменшився завдяки збільшенню кількості сміттєвих контейнерів, проте ця проблема залишається досі актуальною. І хоч це не так помітно у центрі міста чи поблизу, проте варто зайти углиб будь-якого парку, відвідати місця, де влітку збираються компаніями на шашлики або ж, від’їхавши за п’ять кілометрів від Тернополя, проблема стає очевидною.
На вулицях вже набагато рідше можна побачити пусті пляшки, пакети, обгортки від продуктів чи інше сміття, але є ще дещо, що ми можемо постійно бачити під своїми ногами, незалежно від того, чи ми в центрі міста, чи в околицях. Це недопалки від цигарок.
Багато хто кидає недопалок на землю, розтоптує його ногою і з чистою совістю йде далі, вважаючи, що не завдав ніякої шкоди навколишньому середовищу. Проте це не так. Термін розкладання фільтрів сигарет становить від 5 до 15 років! А за цей час вони можуть опинитися у шлунках риб, птахів та інших тварин. Через вони не відчувають голоду, хоча насправді голодні і помирають від цього. На дитячих майданчиках також багато недопалків, і діти можуть з’їсти їх, не розуміючи, що це. Варто й не нагадувати, як така картина псує зовнішній вигляд міста. Але чомусь ніхто не задумується над цією проблемою і не звертає на такі «дрібниці» уваги.
Маленькі речі створюють великі проблеми. Слідкуйте за собою і своїми діями. Не засмічуйте місто. Поважайте природу, людей та себе. Чистота довкілля залежить від кожного з нас. Чисте місто – чиста совість.
Ольга ХОМ’ЯК,
студентка факультету філології та журналістики ТНПУ ім. В. Гнатюка.
Фото з вільних джерел