Окремим виданням вийшла в Тернополі повість-казка Богдана Лепкого «Під Тихий Вечір». Уперше твір було опубліковано у збірці «Повісті та оповідання» у 1923 році, а перевидавали його у 1953 й 1997 роках у Вінніпезі й Києві.
Задум перевидати вперше в Тернополі цей раніше маловідомий твір належить Бережанському музеєві Б. Лепкого, який активно популяризує творчість нашого земляка. А втілило його тернопільське видавництво «Джура».
Повість написано в час, коли Східна Галичина стала частиною Польської Республіки, тому провідними темами тут є асиміляція українського населення, нерівність людей різних соціальних статусів і, врешті, питання національної ідентифікації. У «жертву» цієї нерівності покладено кохання панянки з польським корінням та українського вчителя.
— Сучасне перевидання «Під Тихий Вечір» ми редагували за виданням 1953 року із передмовою д-ра Л. Білецького, — каже головна редакторка видавництва Уляна Ванчура. — Звісно, краще було б працювати з оригіналом, адже з кожним перевиданням первинність тексту втрачається, деякі слова перекручуються. Ми максимально обережно втрутились у текст повісті — залишили скрипниківський правопис і більшість діалектизмів, які передають живу мову того часу, також розтлумачили застарілі слова й діалекти. Цікаво те, що над текстом працювала редакторка зі сходу України, і їй, наприклад, багато слів були незрозумілими, тому ми адаптували текст так, щоб його могли читати не лише на Західній Україні.
На думку кандидатки філологічних наук Олени Конопліцької, під «тихим вечором» автор мав на увазі похилий вік персонажів, які лише наприкінці життя змогли порозумітися. Проте всі слова з назви сучасного видання пишуться з великої літери, як і в оригіналі. Можливо, це означає останній вечір, яким закінчується повість — різдвяний.
— Я вважаю, що йдеться про Святий Вечір, або Тихий Вечір, який супроводжується приємними клопотами приготування до Різдва, адже раніше обидва слова у цьому значенні було прийнято писати з великої літери, — додає Уляна Ванчура.
Нагадаємо, що повість-казка «Під Тихий Вечір» побачила світ у 145-ту річницю від дня народження письменника.
Тетяна ТЕТЕРА,
студентка ІІІ курсу факультету філології та журналістики ТНПУ ім. В. Гнатюка.
Фото авторки