Вільне життя

РАБські тарифи: чому, кому й скільки будемо платити

Здавалося, чим можна було здивувати українців після «РосУкр-Енерго», яке «сиділо» на газовій трубі й, працюючи з папірцями, отримувало мільярдні прибутки, формули «Роттердам плюс», яка українське вугілля «возить» на паперах до порту Роттердама, відтак в Україну, а в результаті доплюсовує за це витрати, що лягають на плечі всіх споживачів? З’ясувалося, ще можна — введенням RАB-тарифів. Абревіатура RAB походить від терміну Regulatory Asset Base — регуляторна база активів.

З першого квітня в Україні за-планували впровадження РАБ-тарифів на світло. Таке рішення ухвалила НКРЕКП під керівництвом відомого менеджера Дмитра Вовка. Що це за тарифи й як позначаться на наших витратах? За висновками багатьох експертів, вони призведуть до здорожчання чи не всіх товарів, послуг, тарифів на третину.

В Україні вартість електроенергії підвищувалася кілька разів — загалом на більше ніж 400 відсотків. Але з’ясувалося, що ми й досі, як каже Вовк, платимо за електро-енергію мало. Тож із власних кишень маємо ще й стимулювати власників енергокомпаній оновлювати старі трансформатори та лінії електропередач. У НКРЕКП переконують, що мусимо, як у всьому світі, платити за такими тарифами. Так, це поширена в світі формула з формування тарифу на електроенергію.

Працює вона так: у ціні на електроенергію закладений відсоток на модернізацію. Його інвестор витрачає, щоб оновити мережі, зменшити їх втрати. В результаті споживачі отримують більш доброякісні та доступні послуги. І в нас, здавалося б, мала бути така логіка. Але… Наші реалії і минувшина дуже відрізняються від європейських. Якщо в Європі інвестор має добротні мережі, можливо, спочатку сам вкладав у їх придбання, то ми за свої вже давно заплатили. Адже лінії електропередач свого часу будували як не колгоспи, то держава з бюджету, тобто за гроші всіх громадян, а скуплені Ринатом Ахметовим, Костянтином Григоришиним, Ігорем Суркісом чи Ігорем Коломойським обленерго були за невеликі кошти. Роками експлуатували мережі, не вкладаючи в оновлення, хоч, як кажуть окремі політики, що знаються на енергетиці, навіть у тих тарифах, які були, інвестиційна складова присутня. Тобто ми платили за модернізацію, тільки її не проводили. Де гроші? Питання, на яке нам ніхто відповіді не дасть.

Тепер надумали ввести RAB-тарифи — до вартості електроенергії додадуть 12,5 відсотка, що, мовляв, дасть можливість замінити дроти, стовпи, трансформатори. Незабаром, наприклад, якщо обленерго коштує 1 млрд грн, то компанія зможе закласти в тариф на розподіл електроенергії 125 млн грн. Це означає, що у тарифи обленерго щороку закладатимуть 12,5% вартості своїх активів — старих і нових.

Цікаво, що оцих 12,5 відсотка обраховуватимуть не від тієї вартості обленерго, за якою їх купували, а за переоціненою вартістю. Тобто олігарх купив, припустимо, за 300 млн грн електромережі з їхньою радянською інфраструктурою: лініями передач, трансформаторами, підстанціями. Не вклав ані копійки, лише їх експлуатував. Тепер провели їх переоцінку, в результаті якої цей актив уже коштує в сто разів більше. Яскравий приклад навів експерт з енергетичних питань та колишній член НКРЕКП Андрій Герус. «Київ-енерго», за даними Андрія Геруса, дістався Ринату Ахметову за 3 млрд грн, а для RAB-тарифу його переоцінили вже у 9,5 млрд. Відтепер вважається цілком офіційно, що саме ці власні 9,5 млрд грн пан Ахметов вклав у «Київенерго». 12,5% від 3 і від 9,5 млрд грн, як казав класик, дві великі різниці. За RAB-тарифом понад мільярд гривень щороку додатково ми пану Ахметову вже будемо винні.

Попередньо експерти оцінили плюс для всіх власників енергетичних компаній у додаткові 30 млрд грн. А для нас це може вилитися у трикратне зростання цін на електрику й не тільки — зростуть ціни практично на все.

Некоректність такого підходу до формування ціни явна. Адже, як сказав один з експертів, якщо ви в банк на депозит кладете 5 тис. грн, то відсотки нараховують на них, ніхто їх не переоцінює. Якщо купили «Запорожець», то через десять років він не перетворюється на «Мерседес». То чому старі іржаві мережі, трансформатори через надцять років від часу їх експлуатації хочуть перетворити на «золоті»? Причому за наш рахунок. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман і голова Верховної Ради Андрій Парубій відмежувалися від цього рішення і заявили, що його потрібно переглянути. Але ми вже стільки чули заяв… Чи вплинуть заяви й обурення населення на рішення — покаже час.

Валентина БАЦА.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини