Вільне життя

Проблема аутизму: попереджений – озброєний

Блакитні повітряні кульки, блакитні елементи одягу, блакитний декор… Другого квітня в торгово-розважальному центрі «Подоляни» Тернопіль приєднався до Міжнародного дня поширення інформації про аутизм. У цей день в багатьох країнах світу закликають згадати про проблеми людей з аутизмом та вдягнутися в речі голубого кольору. Адже, за статистикою, у хлопчиків уп’ятеро частіше діагностують цю хворобу, аніж у дівчаток. Тому кольоровим кодом обрано блакитний.

Організували акцію «Тернопіль у блакитному» представники центру розвитку дитини з аутизмом та іншими розладами «Золотий ключик». У рамках заходу представили фотопроект, на світлинах якого зображені дітки з аутизмом. Також присутнім показали їхні творчі роботи.

Директор центру Світлана Гуцуляк розповідає, що таким заходом хочуть, щоб батьки, які мають малолітніх дітей, звернули увагу на розвиток їхньої дитини. Оскільки, чим раніше вдасться діагностувати аутизм, тим більше шансів у дитини в майбутньому соціалізуватися й стати повноцінним членом суспільства.

— Ми хочемо наголосити, що ці діти такі ж як інші, — каже Світлана Гуцуляк. — Вони мають такі ж права. На жаль, сьогодні діток з особливими потребами дуже важко влаштувати в садочок чи школу. Але вони досить здібні, дехто може швидше за ровесників навчитися читати й писати. Просто їм необхідний особливий підхід.

Марія Кархут, мама семирічного Максимка, у якого діагноз аутизм, розповідає, що про особливості свого сина дізналася, коли йому було три роки. Максим не говорив, складалося враження, що він не чує, не відкликався на ім’я, ходив на носочках — а це, каже пані Марія, симптоми аутизму.

— Якби ми знали про це, то змогли б швидше діагностувати аутизм в сина. І раніше взялися б за реабілітацію. Адже це дуже важливо. Коли дізналися про діагноз, одразу ж сіли на дієту, що виключає глютен, казеїн та цукор. Після того, як ми змінили харчування, він почав робити певні успіхи. Також одразу стали відвідувати «Золотий ключик». Тепер мій син розмовляє, читає, знає цифри, почав розуміти звернену мову.

Світлана Гуцуляк радить батькам при перших помітних особливостях дитини, не чекати й звертатися до фахівців: невропатологів, психіатрів, педіатрів. Не оминайте увагою такі особливості: якщо ваша дитина у віці від 12 місяців втратила будь-які соціальні або комунікативні навики; не посміхається або рідко посміхається іншим людям; не реагує або рідко реагує на ім’я; не лепече до 12 місяців, не вимовляє слів до 16 місяців; постійно або часто поводить себе так, ніби не чує зверненої до неї мови; не використовує вказівний або інші жести у віці 12 місяців; не говорить (тобто не поєднує двох і більше слів) до віку 24 місяці.

За статистикою, кількість дітей, які мають розлади аутистичного спектру, невпинно росте. Так, в 1995 році РАС діагностували в 1 з 5000 дітей, а в 2017 — в 1 з 50. Однак причини аутизму науці досі невідомі.

Проте досвід багатьох країн свідчить, що чим раніше розпочати терапію аутизму, психолого-педагогічну корекцію дитини, тим легшими будуть прояви аутизму в дорослому віці. Тому ретельно стежте за розвитком малюка. Адже попереджений, означає озброєний.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини