Вільне життя

До артистів й танцівниць приєднався журналіст

Знана тернопільська художниця Наталя Басараб не обділена увагою журналістів: про неї пишуть різні видання, з нею знімають передачі на телебаченні. Вона, з одного боку, подивована такою увагою медіа до своєї творчості, а з іншого, надзвичайно цінує доброзичливе ставлення до себе журналістів. Каже: вони повернули їй віру в свої сили й надалі спонукають працювати, дарувати своєю творчістю насолоду людям.

У молоді літа, коли пані Наталя працювала художником-декоратором в центральному універмазі Тернополя, вільний час віддавала живопису. З-під її пензля з’являлися пейзажі, польові квіти, в яких художниця кохалась, улюблені куточки міста. Якось подружка запропонувала показати ці роботи іменитому художникові: може, щось підкаже, порадить. А він розкритикував їх у пух і прах, не знайшовши жодного підбадьорливого слова для молодої художниці.

— Він мене так «розбомбив», — згадує пані Наталя, — що я рік не малювала, тільки вітрини оформляла. Здавалась собі такою бездарною, невдахою. Та коли поїхала у Францію, а, повернувшись, влаштувала у краєзнавчому музеї персональну виставку, журналісти так доброзичливо написали і про неї, і про мене, що я знову повірила в себе. Вони, по суті, зняли з мене тавро того маститого художника, Царство йому Небесне, бо він уже в інших світах.

Як на мій погляд, Наталя Басараб — художниця унікальна, бо успішно працює в кількох жанрах. Щоправда, зараз це здебільшого малярство і лялькарство. А був у неї ще дуже плідний період «малювання» пір’ям. Власне, із тим «пір’їним» живописом її й запросили до Франції, де портрети та пейзажі з пір’я тернопільської художниці викликали справжній фурор. З багатьма картинами довелось розпрощатися — французи їх розкупили. У ті роки я запитувала пані Наталю, чи в Україні є ще художники, які «малюють» пір’ям. «Може, і є, але ні їх самих, ні їхніх робіт не знаю. Багато-багато років тому була китайська виставка робіт із пір’я, але я її також не бачила», — відповіла художниця. Тобто до пір’я вона прийшла сама, самотужки освоїла техніку роботи з ним і створила дивовижні пір’яні, не боюсь цього слова, шедеври, котрі практично всі осіли в приватних колекціях.

Лялькарство, на відміну від «пір’їного» живопису, більш поширене, стає вже навіть окремим видом мистецтва. Влаштовуються вітчизняні та міжнародні виставки ляльок, зростають ряди їх колекціонерів. І в цій царині пані Наталя, як риба у воді. Займається створенням ляльок понад двадцять років, має їх більше як шість десятків, ними заселені усі шафи її просторої квартири. Художниця жартує, що в її домі вже цілий Голлівуд, адже більшість ляльок — відомі кіногерої. Хоча є й тематичні, так звані інтер’єрні, ляльки, які дають більше простору для фантазії. І назви в них інтригують: «Росинка і туман», «Правда і брехня», «Танцівниці»… І найновіша робота художниці — лялька «Журналіст». Виготовлена вона з пластику лівінда, висота ляльки 18 сантиметрів. Для великих ляльок пані Наталя сама шиє одяг, а в маленьких його треба виліпити. Робота ця майже ювелірна, так скрупульозно відтворені всі його деталі — кишені, гудзики, кашне на шиї, взуття… Яким побачила художниця нашого брата? Він у джинсах, шкіряній куртці та кепочці. На шиї фотоапарат, через плече — сумка, а в руках мікрофон. Стоїть на газеті, до якої прикріплена ручка.

Пані Наталя каже, що ця лялька — її вдячність усім журналістам, які підтримують її, стежать за її творчістю і не скупляться на добрі і щирі слова. Після вердикту того іменитого художника в молоді літа в неї й досі залишились сором’язливість, постійні сумніви. Твердить, що робить те, до чого лежить її душа, але не впевнена, що це може когось зацікавити. Проте є журналісти, котрі розвіюють ці сумінви та спонукають до подальшої праці. З багатьма вона подружилась, залюбки спілкується. Мовить: «Журналісти багато знають, у них гарна мова, вони цікаво розповідають про все навколо і дуже нагадують мого мудрого, здавалось, всезнаючого тата! Не кажу, що всі такі, але ті, кого знаю і з ким спілкуюсь, дуже цікаві особистості».

Сьогодні Наталя Басараб після певної перерви знову відкриває свій мистецький салон. І першими запрошує журналістів, яким і репрезентує свою нову ляльку, а заодно й привітає з професійним святом.

Галина САДОВСЬКА.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини