Вільне життя

Харчові отруєння чатують влітку

Літо — тепла пора активних відпусток. Однак такий очікуваний період року може зіпсувати одна літня неприємність — харчове отруєння. У Тернопільській області за останніх 6 місяців зареєстровано 5 спалахів гострих кишкових інфекцій, з них 4 спричинені збудником сальмонели, а загалом у першому півріччі зареєстровано 80 випадків сальмонельозу проти торішніх 26. Про те, як уникнути харчового отруєння та на що звертати увагу передусім, ми поспілкувалися із заступником директора Тернопільського обласного лабораторного центру МОЗ України Юрієм Григоровичем Дементьєвим.

Звертайте увагу на симптоми

Найпоширеніші причини харчових отруєнь — це недотримання умов приготування і зберігання харчових продуктів та готових страв, порушення правил особистої гігієни, відсутність холодильного та технологічного обладнання, а також їх неправильне використання.

— Перш за все треба пам’ятати, що харчові отруєння розпочинаються швидко — через декілька годин після вживання їжі, — наголосив Юрій Дементьєв. — Один із перших проявів — нудота, яка виникає разом із слабістю. Також є відчуття розпирання і так званий біль у «ямці». Змінює ці симптоми сильне блювання, яке приносить хворому тимчасове полегшення (на 20—30 хвилин). Часто спостерігається поєднання блювання з діареєю. І все це супроводжується підвищеною температурою та слабістю.

Якщо ці симптоми наявні, хворий потребує невідкладної допомоги. Юрій Григорович зазначає, що допомога при гострому харчовому отруєнні має бути спрямована на максимально швидке виведення отрути з організму.

— Для цього достатньо зробити хоча б промивання шлунка (відомий з життя спосіб «два пальці в рот»), — радить лікар. — Намагайтесь випити якомога більше води і «віддати» її назад. Можна також зробити клізму та прийняти послаблювальні препарати. Наступний крок — вивести з організму залишки отрути. Цю процедуру проводять у лікарні за допомогою антидотів. Але при харчовому отруєнні в домашніх умовах не зашкодить вживання звичайних сорбентів, наприклад, відомого усім активованого вугілля.

Купуйте і зберігайте правильно

Юрій Дементьєв каже, що часто люди отруюються продуктами, придбаними на стихійних ринках. Медики неодноразово фіксували факти реалізації харчових продуктів, що швидко псуються, без умов холоду. Це може призвести до отруєння.

— Нагадаю людям: харчові продукти, які швидко псуються, потрібно купувати тільки в торговельній мережі міста, де є холодильне обладнання, — наголошує лікар. — Необхідно також звертати увагу на терміни зберігання та реалізації таких продуктів. У жодному разі не можна купувати їх у стихійних місцях торгівлі. Така покупка, хоч і трохи дешевша, може обійтися для вашого здоров’я дуже дорого.

Але навіть придбання доброякісних продуктів не є гарантією запобігання отруєння. Важливо також правильно зберігати і готувати страви. Юрій Григорович зауважує, що під час приготування м’яса, яке нерідко стає причиною отруєнь, його потрібно добре проварити та просмажити, особливо вироби із фаршу.

— Курячі яйця перед використанням треба обов’язково мити, молоко — кип’ятити, кисляк-самоквас використовувати лише для тіста, а непастеризований сир — для страв, які піддаються тепловій обробці. Холодні страви варто оберігати від забруднення руками під час приготування, заправлені салати зберігати не більше однієї години. Всю готову їжу потрібно зберігати при температурі від 2 до 6 градусів, а в гарячому вигляді — не нижче 65 градусів. Їжу, яка довго зберігається, потрібно піддавати повторній тепловій обробці, — розповів Юрій Дементьєв.

Оскільки влітку люди часто вирушають у подорожі, лікар наголошує й на тому, що брати ковбасні, молочні та кондитерські продукти категорично не можна. Це стосується й виробів, що потребують охолодження при зберіганні. На відпочинку без організованого харчування не можна готувати багатокомпонентних страв, що не мають достатньої термічної обробки (паштети, м’ясні салати тощо), а також продукти про запас. Приготовлені страви бажано споживати відразу, а у випадку їх повторного споживання піддавати повторній термічній обробці. Зберігання страв без холоду не повинно перевищувати 2 годин.

Не можна забувати і про особисту гігієну. Зокрема, ретельно мити руки з милом перед вживанням їжі, після повернення з вулиці та після кожного відвідування вбиральні. Для профілактики харчових отруєнь необхідно також мити і тримати в чистоті всі поверхні та кухонні прилади, що використовуються для приготування їжі, окремо готувати і зберігати сирі та готові до вживання харчові продукти.

Дотримання простих правил допоможе вам уникнути зайвих неприємностей та сповна насолодитися літом.

Юлія КУЧМІЙ,
студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини