Вільне життя

Хреститель Київської Русі

Завтра християни відзначатимуть подвійний празник — свято Володимира Великого та день хрещення Київської Русі.

Князь Володимир був одним із трьох синів князя Святослава Ігоревича, внуком святої княгині Ольги, день пам’яті якої відзначають 24 липня. Він не тільки сам навернувся у християнство, а й посприяв тому, що християнство стало державною релігією Київської Русі.

Народився майбутній князь 962 або 963 року на Волині. Період його князювання у Києві тривалий — 35 років — від 980 до 1015 року.

Є багато версій щодо часу і місця хрещення князя. Літопис говорить про 988 рік. А ось щодо місця, то досі сперечаються, чи то було в Херсонесі, чи в Києві. Переповідають легенду, що під час проведення таїнства князь прозрів і прославив Бога.

Після свого хрещення Володимир наказав киянам хреститися, а поганських ідолів скинути у Дніпро. Якщо хрещення киян відбулося більш-менш без насильства, то в інших удільних князівствах, як згадує літопис, княжі воєводи хрестили мечем і вогнем.

Вважають, що після Києва хрещення прийняли жителі Новгорода і Смоленська, Полоцька і Турова, Пскова, Луцька, Володимира-Волинського, Чернігова, Курська, Ростова Великого та інших міст.

За наказом князя також збудували чимало храмів, зокрема Десятинну церкву в Києві.

Проте християнство на українських землях появилося задовго до Володимирового хрещення. Поширення Христової віри на українських землях датують І ст., пов’язуючи з легендарним перебуванням на Київських пагорбах апостола Андрія Первозваного. Його ж перебування з місією в Криму історики загалом не ставлять під сумнів. Більш чіткі історичні дані є про перших християн-мучеників у Криму, зокрема тут загинув мученицькою смертю один з перших римських архієреїв Папа Климентій І. Його голову пізніше відшукали св. Кирило та Мефодій.

Офіційним державним святом День хрещення Київської Русі — 28 липня — став згідно з указом Президента України Віктора Ющенка у 2008 році. Треба додати, що 28 липня вважається днем смерті князя Володимира, а саме хрещення найбільш ймовірно відбулося 14 серпня (за новим стилем).

Підготувала А. ЗИМНЕНКО.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини