Мені 17 років. Проживаю в одному з районів Тернопільської області. Після закінчення училища отримав скерування на роботу, але ніяк не можу працевлаштуватися. Звертався за допомогою в державну службу зайнятості. Там мені відмовили. Пояснили, що накладуть великий штраф на підприємство, яке прийме мене на роботу. Невже неповнолітні не мають права на працю?
МАКСИМ.
Забороняється будь-яка дискримінація у сфері праці, зокрема порушення принципу рівності прав і можливостей залежно від політичних чи релігійних переконань, статі, етнічного, соціального та іноземного походження, віку, місця проживання… (стаття 2-1 Кодексу законів про працю, далі — КЗпП).
Державні служби зайнятості зобов’язані сприяти працездатним громадянам, які постійно проживають на території України, у підборі підходящої роботи і працевлаштуванні відповідно до покликання, здібностей, професійної підготовки, освіти, з урахуванням суспільних потреб. Держава гарантує правовий захист від необгрунтованої відмови у прийнятті на роботу (стаття 5-1 КЗпП).
Неповнолітні, тобто особи, які не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами (стаття 187 КЗпП).
Забороняється застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах. Забороняється залучати осіб молодше вісімнадцяти років до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми (стаття 190 КЗпП).
Для працевлаштування молоді, яка закінчила або припинила навчання у професійно-технічних і вищих навчальних закладах і вперше приймається на роботу, підприємствам, установам та організаціям встановлюється відповідна квота (стаття 196 КЗпП).
Порядок працевлаштування випускників професійно-технічних навчальних закладів, підготовка яких проводилася за державним замовленням, був затверджений постановою КМУ від 27 серпня 2010 р. №784. Згідно з пунктами 11, 12 цього порядку працевлаштування вказаних випускників здійснюється роботодавцями за сприяння керівництва професійно-технічного навчального закладу, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та органів учнівського самоврядування. Спори, що виникають з цього приводу, розглядаються в судовому порядку.
Якщо ви закінчили училище й отримали скерування на роботу, то роботодавець був зобов’язаний вас працевлаштувати, а державна служба зайнятості була зобов’язана допомогти вам. Ваш неповнолітній вік не перешкоджав їм.
У вашому випадку можна звернутися з письмовими заявами до керівництва училища, голови райдержадміністрації, в державну службу зайнятості. Попросити допомоги у працевлаштуванні. Заяви варто вручати під розписку або надсилати поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Вам повинні надати обгрунтовану письмову відповідь. Якщо відмовлять, то доведеться звертатися до суду і там відстоювати свої права.
Орест ЗВАРИЧ.
Фото з вільних джерел