Теперка люди з рихтованням не дуже сі заморочуют. Поїхала во моя сусідка до сватів на празник. Спекла торта, сухарів, запекла когута, всмажила шницлів і зрихтувала до них якийсь там соус, же аж до міста їздила за спеціальними приправами до него.
От приїхала з чоловіком в гості, а тамка на столі стоят миска канапок, баняк бараболь і тарілочка з магазинною шинкою. Всьо. І правильно: при нинішних чесних заробітках і таке їдло — чуть не розкіш. Я во си кобаси позволити не годен. Навіть тоїво, же з паперу й муки. А про мнясо без стимуляторів і всякої біди — тим більше. Кажне теперка шукає, що поскорше зрихтувати, подешевше та ще й перед гостями сі не попозорити.
Я во дістав рецепта яворівского пирога. Всьо просто, всьо під руками і без вибадів. То якщо маєте в холодильнику капку дріжджів, а ще не зіли з минулих виборів всю гречку, а на город не висадили всю бараболю — то до пирога якраз буде начинка. Рихтуємо його так.
Спершу тре замісити тісто. Берете півкіля муки, 250 грам теплої води або молока, 30 грам дріжджів, два жовтки, олію, сіль і цукор. На молоці чи воді розчиніт дріжджі, дайте жовтки, всипте муку і замісіт некруте тісто. Додайте тоди олію (як нема, то підійде розтоплене масло), цукор, сіль. Тісто має бути, як на пироги. Поставте в малу мидничку, накрийте зверха тканиною і най кисне. Зара тепло, то таке діло скоро буде.
Далі беремсі за начинку. Зваріт кілька бараболь, файно вимніт (я до них даю воду або молоко, жеби були, як пюре). Тоди зваріт гречки. Возміт стілько, жеби було за об’ємом порівно з барабольми. Варите її або запаруєте, тоди перемішуєте з бараболяним пюре. Солите, перчите, додаєте файні шкварки, смажену цибульку, аби пахло на всю кухню, кмену трошка. Я такво, як звару росіл, то куриче мнясо подрібнюю і додаю до того пюре. А на піст можна без жирного сі обійти, тілько цибулю зажарити з морквою.
Тісто ділите на дві частині, переминаєте, розкачуєте, вистеляєте дно і борти форми (я беру квадратну форму, середну за величиною). Викладаєте начинку, файно розрівнюєте, накриваєте другою частиною тіста, краї защіпуєте. Жовток розбиваєте і ним змащуєте пиріг. Я деколи видельцем проколюю верх пирога, жеби всередині повітря не було.
Розігріваєте духовку до 200—220 градусів і печете годину.
Можна той пиріг їсти і зимним, і теплим. Можна робити до него заправку з грибів, можна взяти звичайний росіл або ж навіть до борщу змотикати вприкуску. То як вам сі більше сподобає. Смачного!
Ваш пан ЮЗЕК
Ілюстрація Миколи ПИЛИПОВИЧА