1 липня розпочалися останні півроку на реформування державної та комунальної преси. За цей час змінити форму власності повинні 12 видань у Тернопільській області, які не реформувались до цього часу. Це більша частина всіх комунальних видань області.
Реформування преси – одна із ключових медіа реформ в Україні, яка має забезпечити незалежність місцевих газет від органів влади. Виведення державних і комунальних підприємств з числа засновників друкованих ЗМІ та припинення їхнього фінансування із державного та місцевого бюджетів зменшить вплив чиновників на редакційні політики видань. Аби газети не були адмінресурсом для агітації та піару, згідно з реформою, усі видання повинні виключити з числа засновників органи влади та здійснити перереєстрацію.
На втілення цієї реформи було відведено 3 роки і до кінця цього періоду залишилося останні 6 місяців. Однак, за даними Дежкомтелерадіо, станом на 1 липня 2018 року незалежними стали лише 31% комунальних та 17% державних видань, а це лише 218 із 747, що підлягають реформі. Ті видання, які не встигнуть завершити передбачені законом процедури реформування до 31 грудня 2018 року, можуть втратити свої свідоцтва про державну реєстрацію. Практично, це означатиме позбавлення права надалі видавати газету.
Тернопільська область демонструє порівняно непогану швидкість роздержавлення. Проте навіть тут із 21 видання, що підпадає під роздержавлення, не реформувалося 12. Ці видання або знаходяться у процесі перетворення, або ще не розпочали реформування, ризикуючи після завершення реформи зникнути через бездіяльність своїх засновників.
Серед нереформованих комунальних видань області газети “Бережанське віче” (Бережани), “Вісник Надзбруччя” (Гусятин), “Вісті Придністров’я” (Монастирськ), “Воля” (Теребовля), “Галицький вісник” (Борщів), “Голос Лановеччини” (Ланівці), “Зборівська дзвіниця” (Зборів), “Колос” (Заліщики), “Подільське слово” (Тернопіль), “Рада” (Тернопіль), “Свобода” (Тернопіль), “Чортківський вісник” (Чортків).
Варто підкреслити, що відповідальними за перереєстрацію видань є саме органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Зауважимо, що 8 червня 2017 року у Верховній Раді було зареєстровано Проект Закону про внесення змін до Закону України “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації” №8441. Проект покликаний вирішити системні проблеми, з якими стикаються друковані ЗМІ під час реформування, і є вже другою спробою ухвалити необхідні зміни для втілення реформи після зняття з розгляду законопроекту №6560. Детальніше про новели законопроекту у нашій інфографіці.
Центр демократії та верховенства права
Фото з вільних джерел