У серпні починають заготовляти коренеплоди для годування кролів. Потрібно подбати, щоб вони були в раціоні харчування тварин з початку осені і до наступного літа.
Найпопулярніший коренеплід у вуханів — морква. Для її зберігання треба мати хороший підвал. Кролі з великим задоволенням їдять і свіжу, і квашену, і солену моркву.
Для засолювання коренеплоди ретельно миють, складають у чисті бочки і заливають 4—5%-м розчином солі. Зверху кладуть кружок без гніту. У такому сольовому розчині морква добре зберігається до червня наступного року. Особливо вона корисна при відгодівлі дорослого молодняку восени і самок з малюками навесні. Давати її слід подрібненою у складі мішанок. Можна приготувати комбінований силос, де морква ще краще зберігає свої кормові якості. Цілі коренеплоди перекладають між шарами січеної посоленої капусти і заквашують.
Дуже люблять кролі капусту. Добре підходить для заготівлі кольрабі. Вона високоврожайна, соковита (одна з найсоковитіших кормових культур), добре перетравлюється тваринами. У ній багато всіляких вітамінів та мікроелементів. Вухані найбільше полюбляють її свіжою. Цю капусту можна довго зберігати в підвалі або приготувати з неї хороший силос.
Можна заготовляти брукву і турнепс. Кролі охоче їдять і листя, і коренеплоди. За поживністю і кормовими якостями вони дуже близькі до буряка. Із цих овочів виходить теж чудовий комбінований силос.
Популярним у кролівників коренеплодом є також кормові буряки. Можна використовувати для годування тварин і цукровий буряк, але його бажано змішувати з іншими коренеплодами або овочами, щоб знизити великий вміст цукрів.
Крім коренеплодів, заготовляють гарбузи, кабачки і кормові кавуни. Це корисні соковиті корми, багаті на вітаміни, вони вирізняються поживністю, легко перетравлюються. Дають їх як свіжим (кабачки краще недозрілими), так і в складі силосу із кукурудзи. Цінність гарбузів і кавунів у тому, що вони довго зберігаються свіжими.
А. САВЧУК
Фото з вільних джерел
Прокоментуйте