Ми вже писали про інцидент зі скасуванням статусу учасника бойових дій тернопільським ветеранам ОУН-УПА. Нині ознайомлюємо вас із позицією Тернопільського обласного військкомату. Підпільники цікавилися, чому комісія ОВК не отримала акта перевірки від представників Міноборони; чи міг військкомат скористатися своїми дискреційними повноваженнями під час голосування за позбавлення статусу УБД і чи голосуватимуть члени комісії за відновлення цього статусу, а також яким бачать в ОВК шлях розв’язання проблеми? А ще члени братства ОУН-УПА «Лисоня» цікавилися, чи оновлять склад комісії, яка встановляла статус учасника бойових дій?
У відповіді військового комісара Тернопільського облвійськкомату Леоніда Нечепорука зазначено, що Департамент кадрової політики Міністерства оборони України проводив перевірки всіх комісій з питань розгляду матеріалів, пов’язаних із визначенням статусу учасника бойових дій в ОВК по всій Україні щодо правомірності його надання. «В Тернопільському обласному військовому комісаріаті з 5 по 6 серпня 2017 року проводилась саме така перевірка. Мета комісії була не скасовувати надані статуси учасникам бойових дій, а надати допомогу у правомірності їх встановлення. Під час таких перевірок акти не складаються, а виносяться пропозиції у вигляді довідки, — йдеться в листі. — Зазначеною перевіркою встановлено, що ухвалене комісією рішення суперечить вимогам Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та постанови Кабінету міністрів України від 08.02.1994 №63.
На засіданні 15 грудня 2017 року комісія керувалась розпорядженням начальника штабу першого заступника командувача Сухопутних військ Збройних сил України й листом директора Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України щодо скасування рішень стосовно надання статусу учасника бойових дій громадянам Ванчурі Р. М., Майці М. С., Калиняку Р. І., Трачу О. П. як таких, що прийняті з порушенням вимог чинного законодавства України.
Відповідно до вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» зазначені громадяни зобов’язані подати на розгляд комісії Тернопільського ОВК документи, які свідчили б про участь у бойових діях проти німецько-фашистських загарбників на тимчасово окупованій території України в 1941—1944 роках й участі в ліквідації диверсійно-терористичних груп, бандитизму у 1944—1951 роках на території України (згідно з переліком держав і періодів бойових дій на їх території, визначених постановою КМУ від 08.02.1994 №63), комісія повторно буде розглядати це питання.
На прохання Тернопільської обласної організації ветеранів Збройних сил України, наказом військового комісара Тернопільського обласного військового комісаріату від 13 лютого 2018 року №6 склад комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій було оновлено і включено ще одного представника ветеранської організації, а саме голову Тернопільської обласної організації Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих України Д. Чернеця.
У зазначеному випадку, який виник із наданням статусу учасника бойових дій ветеранам УПА в Тернопільській області, потребує доопрацювання із внесенням змін чинне законодавство України, а саме в Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» й постанови Кабінету міністрів України від 08.02.1994 №63».
Фото з вільних джерел