А й справді мала слушність олімпійська чемпіонка, капітан жіночої збірної України з біатлону, заслужений майстер спорту Олена Підгрушна, коли свого часу на прохання журналіста поділитися секретами перемоги відповіла: нема нічого простішого. Швиденько закрити на вогневих рубежах усі мішені — і чимдуж до фінішу.
Під час спринтерських перегонів сьомого етапу Кубка світу в канадському Кенморі уславлена наша землячка красномовно підтвердила сказане ділом. Із властивою для себе холоднокровністю, якою відзначалася ще навіть тоді, коли не мала такого багатого досвіду, не стала з перших метрів дистанції з усіх сил змагатися в швидкості з визнаними серед стріляючих лижниць спринтерами. Зате, коли останнє з десяти чорних кіл розміром у сірникову коробку після влучного пострілу закрилося, Олену минулої п’ятниці, 5 лютого, вже було не спинити.
Ні вісім секунд відставання від другої в загальному заліку Кубка світу італійки Доротеї Вірер, ні, тим паче, шістнадцять від тодішнього лідера, куди менш авторитетної польки Кристини Гузик не стали для неї перешкодою. Остання, щоправда, таки змогла домогтися найбільшого в сезоні успіху, фінішувавши другою. Про вищу ж сходинку п’єдесталу навіть мови не могло бути. Адже Олена Підгрушна на завершальному відрізку не лише нівелювала згаданий гандикап, а ще й «привезла» польці 7,5 секунди.
Дивуватися доводиться хіба з того, що навіть на офіційному сайті Федерації біатлону України, розповідаючи про ще одну вагому звитягу Олени Підгрушної, чомусь не знайшли нічого кращого, як насамперед згадати про везіння спортсменки. Мовляв, інші лідери сезону, стартувавши в першій групі, змушені були стріляти за рвучкого вітру. Та ще й на втрамбованій до того часу, коли настала черга змагатися учасницям із п’ятого десятка, трасі лижі ніби їхали швидше. Невже і справді довіку шукатимемо кумирів деінде, тільки не серед своїх. Тоді в унісон із «неперевершеними» пропагандистами із сусідньої північної країни, звичайно, не варто згадувати ні про те, що вітер під час стрільби Олени лише почав вщухати, ні про те, що голова Тернопільського обласного відділення Національного олімпійського комітету України, вихованка спортивних товариств «Колос» і «Динамо» в цьому сезоні на завершальних відрізках дистанцій є однією з кращих. І випередити здатна не лише «швидку» Вірер, а й на цілих десять секунд, як сталося минулої п’ятниці, «надзвичайно швидку» німкеню Міріам Гьосснер.
Словом, ніхто не зможе переконати автора цих рядків у випадковості перемоги тернополянки. Хіба подякувати за надзвичайну інтуїцію наставникові спортсменки Ігореві Починку та Олегу Бунту, які ще в юнацькі роки змогли розгледіти в ній справжній бійцівський характер. І, звісно ж, нинішньому наставникові жіночої збірної України, словенцю Урошу Велепецу. Вгадати зі стартовим номером для кожної зі своїх підопічних теж потрібно вміти. Так само, як і вірити в них.
Зрештою, біатлон — такий вид спорту, де перемоги невідступно переслідуються невдачами. Уникнути останніх під силу хіба лідерам. Під час суботньої гонки з масового старту потрапити до числа призерів Олені не вдалося. Але, як і нинішня прима чешка Габріела Соукалова, яка в усіх індивідуальних дисциплінах у цьому сезоні не фінішувала нижче дев’ятої позиції, так і Підгрушна не могла собі дозволити опуститися нижче властивого для себе рівня. Навіть із трьома промахами на чотирьох вогневих рубежах увійшла до десятки кращих. А в завершальній у програмі змагань у Кенморі змішаній естафеті без Олени Підгрушної, яка останньої миті змушена була відмовитися від виступу, українцям і взагалі стало сумно — із надзвичайно повільною Наталією Бурдигою та далекими від ідеалу в стрільбі і швидкості Артемом Примою та Сергієм Семеновим — посіли лише одинадцяте місце.
Причому вже після завершення етапу стало відомо, чому не брала участі в стартах Ольга Абрамова. Міжнародний союз біатлоністів до завершення розслідування відсторонив іншу натуралізовану росіянку від участі в міжнародних змаганнях через знайдений у пробі, взятій у спортсменки десятого січня цього року, препарат «Мілдронат». І хоча вже вітчизняна федерація, оперативно провівши розслідування, стверджує, що Абрамова приймала його торік у листопаді за призначенням лікаря, а WADA заборонила його з першого січня 2016-го, гіркий осад не може не залишитися. Скільком талановитим вітчизняним стріляючим лижникам зачинили двері до збірної, віддавши перевагу спортсменам із країни, чиї представники не один раз, і не лише в біатлоні, «уславилися» гучними допінговими скандалами.
P.S. Такий негатив неминуче слід компенсувати позитивною інформацією. Директор Тернопільської ОДЮСШ із біатлону Анатолій Яцина повідомив про відмінний старт вихованців навчального закладу у Всеукраїнських змаганнях із біатлону, які від неділі тривають у Сумах. У спринтерських перегонах старших юнаків і дівчат перемогли підопічні Назара Бурика Мар’яна Брикайло і Роман Бригадир. А брат-близнюк останнього Руслан Бригадир разом з юніорами Марією Кручової і Назарієм Цебринським тепер перебувають на навчально-тренувальному зборі в естонському Отепяя, де в складі збірної України готуються до юніорського чемпіонату Європи.
На фото: після двох бронзових медалей, завойованих на стартовому етапі Кубка світу в шведському Остерсунді, Олена ПІДГРУШНА додала до свого активу ще «золото» кенморської проби, з яким першим її привітав головний тренер жіночої збірної Урош ВЕЛЕПЕЦ.
Фото із сайту Федерації біатлону України
Прокоментуйте