«Гаряча» лінія на тему «Особливості адміністрування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» відбулася нещодавно в головному управлінні Державної фіскальної служби в області. На запитання відповідав начальник управління податків і зборів з фізичних осіб Володимир Любомирович БРУДКО.
— Хто є платниками податку на нерухоме майно?
— Це фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Водночас, якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку; якщо ж об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває в спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений у натурі, платником податку є одна з таких осіб — власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом; якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває в спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.
— Що є базою оподаткування?
— Загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
— Чи встановлені пільги зі сплати податку на нерухоме майно?
— Так, зокрема зменшується база оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку: а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості — на 60 квадратних метрів; б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості — на 120 квадратних метрів; в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), — на 180 квадратних метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік). Окрім цього, сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Для фізичних осіб вони визначаються, виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.
— Які ставки податку застосовуються?
— Ставки податку встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом і перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) й типів таких об’єктів нерухомості в розмірі, що не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на перше січня звітного (податкового) року, за квадратний метр бази оподаткування.
— За яких умов пільги не надаються?
— Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об’єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб не надаються на: об’єкт/об’єкти оподаткування, якщо площа такого/таких об’єкта/об’єктів перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі, затвердженої рішенням органів місцевого самоврядування; об’єкти оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).
Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об’єктів нежитлової нерухомості, встановлюються залежно від майна, яке є об’єктом оподаткування.
Органи місцевого самоврядування до першого лютого мали подати до відповідного контрольного органу за місцезнаходженням об’єкта житлової нерухомості відомості стосовно таких пільг.
— Як обчислюють податок, якщо змінився власник нерухомості?
— У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з першого січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника, — починаючи з місяця, в якому виникло право власності. Контрольний орган надсилає податкове повідомлення — рішення новому власникові після отримання інформації про перехід права власності.
— Де сплачується податок на нерухоме майно?
— Податок сплачується за місцем розташування об’єкта/об’єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України. Фізичні особи можуть сплачувати податок у сільській та селищній місцевості через каси сільських (селищних) рад або рад об’єднаних територіальних громад за квитанцією про прийняття податків.
— Коли необхідно сплатити податок?
— Базовим податковим (звітним) періодом є календарний рік. Податкове зобов’язання за звітний рік з податку сплачується: а) фізичними особами — протягом 60 днів із дня вручення податкового повідомлення — рішення; б) юридичними особами — авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються у річній податковій декларації.
Підготувала Валентина ДЕВЛИШ
Фото з вільних джерел
Прокоментуйте