У містечку Винники на Львівщині вперше знайшли поселення трипільців, культура яких є давнішою за єгипетську цивілізацію.
Сліди житла і могильники археологи уже назвали найзахіднішим кордоном трипільців взагалі. Їм більше 5 тисяч років. Під їхніми слідами знайшли ще давніший шар ― поселення більш ранньої культури лійчастої кераміки.
На горі Жупан археологи почали розкопки ще у 80 -х роках і тільки зараз відкрили сліди трипільського житла ― це дерев’яний каркас, обмазаний глиною. Тут і посуд і сліди поселень.
Хати трипільців були великі за розмірами, інколи навіть двоповерховими, мали свою ділянку для вогнища. Всі поселення будували спіраллю. Чому трипільці в певний період свого розвитку подались в гори ― археологи лише припускають:
“Можливо, це пов’язано з якоюсь складною військово-політичною ситуацією або радше були зміни в господарстві, менше уваги приділялось землеробству, а більше тваринництву”, — уточняє археолог Олександр Дяченко.
У трипільців існував ритуал: коли покидали домівки, спалювали все до останнього. І на горі Жупан мало б все замести попелом, та археологи на цьому ж місці знайшли ще давніший шар поселення. Трипільці побудували свої домівки на похованнях більш ранньої культури лійчастої кераміки.
Лійчастою культурою зацікавились польські археологи, адже саме ці племена населяли центральну і північну Європу в часи енеоліту.
В той час, коли зводили Вавилонську вежу, а в Єгипті тільки зароджувалась цивілізація, в Україні, Румунії і Молдові вже жили трипільці. В часи енеоліту ― а це три, а то і п’ять тисяч років тому їм належали найбільші поселення в Європі. Вони селились від Дніпра до Карпат, від Полісся до Чорного моря і Балканського півострова. Тепер їх знайшли неподалік від Львова.
Всі знайдені артефакти археологи передадуть до музеїв.
Джерело: Lviv.com
Фото з вільних джерел
Прокоментуйте