Тим, хто переконаний, що Паралімпійські ігри аж ніяк не порівняти з Олімпійськими, варто прочитати про безрукого єгипетського спортсмена Ібрагіма Хаматду, якому виявилося під силу виступити в турнірі з настільного тенісу. Тримаючи ракетку зубами і вкидаючи м’яч на подачу ногою, зміг перемогти атлета з Великобританії, вчинив гідний опір і наступному конкурентові з Німеччини…
Одними з героїв XV літніх Паралімпійських ігор у Бразилії з повним правом можна вважати також українських атлетів. Наші співвітчизники виступили найкраще за часів незалежності держави. Якщо два десятиліття тому, в Атланті-1996, завоювали сім нагород, у Сіднеї-2000 — 37, В Афінах-2004 — 55, у Пекіні-2008 — 74, в Лондоні-2012 — 84, то після завершення ігор у Ріо-де-Жанейро командна скарбничка поповнилася аж 117-ма медалями — 41-ю золотою, 37-ма — срібними, 39-ма — бронзовими.
Такого щедрого врожаю вистачило, аби вперше в історії вибороти третє місце в командному заліку. Попереду лише збірні Китаю (237 нагород, з яких 105 — вищої проби) і Великобританії (147/64). А збірна США, яка в завершальний змагальний день мала шанси випередити українців, усе ж залишилася четвертою. Як за загальною кількістю завойованих медалей, так і за зібраним у чесній спортивній боротьбі «золотом».
Про чесну спортивну боротьбу передусім потрібно згадати. На відміну від Міжнародного олімпійського комітету, паралімпійський на компроміси не пішов. У їхній великій родині не місце тим, кого змушували систематично вживати заборонені медичні препарати чи тим, хто, не соромлячись, дурив людей з особливими потребами, виставляючи на двобій з ними цілком здорових спортсменів.
У складі збірної України найкраще виступили плавці Максим Крипак, Євген Богодайко і Денис Дубров, кожен з який по вісім разів удостоївся честі піднятися на п’єдестал пошани. В неофіційній суперечці партнерів усе ж перевершив Крипак, піднявшись на верхню його сходинку аж п’ять разів. У той час, як двоє інших тричі слухали Гімн України на честь своєї перемоги.
По п’ять нагород «виловили» з басейну Єлизавета Мерешко і Дмитро Виноградець, по чотири — Ярослав Денисенко і Вікторія Савцова. Але не лише виступ плавців заслуговує на повагу. Як не згадати, скажімо, спринтера, дворазового паралімпійського чемпіона Ігоря Цвєтова. В легкій атлетиці, на відміну від того ж плавання, спеціалізація набагато вужча. Тож його перемоги у вирішальних забігах на 100 і 200 метрів з новими світовими і паралімпійськими рекордами для свого класу інвалідності, без сумніву стали орієнтиром для суперників.
Повторили золотий тріумф Пекіна-2008 і футболісти. Протягом усього турніру так і не знайшлося суперника, який зміг би хоча зіграти з ними внічию. Єдиний представник Тернопільського «Інваспорту» Іван Шкварло, який цього разу через нещодавно перенесену серйозну траву не потрапив до основного складу, все ж зміг допомогти команді у вирішальних поєдинках.
Збірна України також завоювала нагороди у велоспорті на треку і шосе, настільному тенісі, пауерліфтингу, дзюдо, академічному веслуванні, фехтуванні, кульовій стрільбі, параканое. Кабінет міністрів України вже підписав розпорядження про преміювання лауреатів XV Літніх Паралімпійських ігор на загальну суму 3 мільйони 304 тисячі доларів. Спортивний подвиг атлетів має бути гідно оцінений.
На фото: збірна паралімпійців України; дворазовий паралімпійський чемпіон Іван ШКВАРЛО.
Фото з вільних джерел
Прокоментуйте