Чи вважається порушенням Конституції України та прав людини призначення і виплата пенсії, розмір якої не досягає прожиткового мінімуму?
М. ОЛІЙНИК.
Зборівський район.
Відповідно до статті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Розмір прожиткового мінімуму на одну непрацездатну особу в розрахунку на місяць із першого травня 2016 року становить 1130 грн.
В Україні мінімальний розмір пенсії за віком інколи може бути меншим за прожитковий мінімум для не–працездатних.
У пресі та Інтернеті нещодавно з’явилася інформація про ухвалення 12 липня 2016 року Європейським судом з прав людини рішення у справі «Петриченко проти України».
Цим рішенням Європейського суду було визнано, що наша держава порушила пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки національні суди України не розглянули доводів заявника з посиланням на статтю 46 Конституції України, що розмір його пенсії був нижчим від установленого на той час прожиткового мінімуму. Крім того, Європейський суд з прав людини зобов’язав Україну відшкодувати заявникові 1200 євро моральної шкоди та додатково суму будь-якого податку, що може нараховуватися.
Нині важко спрогнозувати, як вплине це рішення Європейського суду на українські реалії. Адже справа В. П. Петриченка розглядалася в Україні судами 1-ї та касаційної інстанції в 2004—2006 роках. Поживемо — побачимо.
О. ЗВАРИЧ,
юрист газети.
Прокоментуйте