Вільне життя

Чому не отримую пільгової пенсії?

Я, Романюк Богдан Леонтійович, народився 13 серпня 1956 р. у м. Норильську Красноярського краю, репресований. У 1973 р. пішов працювати на Тернопільський авторемонтний завод. Пропрацював на заводі на посаді слюсаря паливної апаратури у шкідливих умовах праці з 27 липня 1979 р. по 15 серпня 2000 р.

У пільговій пенсії мені відмовили, мотивуючи тим, що після того, як я розрахувався, робоче місце, де я працював, не було атестоване, але я ж пропрацював на атестованому місці.

Прошу вас допомогти мені розібратися в цьому питанні. Я працював на мийній машині марки АПОК-1 20 років. Усі пільги як працівник у шкідливих умовах праці я отримував. Відпустку 12+12 основний + додатковий отримував щорічно + молоко. Прошу вас розібратися, на якій підставі я не отримую пільгової пенсії.

З листопада 2006 р. розпочав працювати в ТОВ «АНТ». Там пропрацював до 25 листопада 2013 р. У 2013 р. у мене стався інсульт, був змушений залишити роботу й піти на біржу праці.

Був звільнений 29 серпня 2014 р. у зв’язку зі здоров’ям. Не зміг пройти реабілітацію. Запропонувати мені роботу з таким здоров’ям вони не могли. На цьому моя трудова діяльність закінчилася.

Коли мені виповнилося 60 років — 13 серпня 2016 р., я подав документи на оформлення пенсії за віком до відділення Пенсійного фонду в Тернопільському районі. Але в призначенні пенсії за віком мені відмовили. Кажуть, що вона буде менша, ніж пенсія за інвалідністю.

Прошу вас допомогти мені розібратися у моїх проблемах.

Богдан РОМАНЮК.
с. Скоморохи Тернопільського району.

На запитання п. Богдана ми попросили відповісти спеціалістів головного управління Пенсійного фонду в області.

Згідно зі ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії за віком на пільгових умовах призначаються працівникам, зайнятим повний робочий день на роботах із особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці, — за списками №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад та показників, затвердженими постановами Кабінету міністрів України, і за результатами атестації робочих місць за наявності необхідного страхового та пільгового стажу.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до списків.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Проте громадянам, які претендують на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п. 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 12 серпня 1993 р. №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження пільгового стажу приймаються уточнювальні довідки підприємств або організацій.

Тобто підтвердження спеціального трудового стажу та віднесення до списків №1 і №2 провадиться підприємством або організацією, де працювала особа на підставі уточнювальної довідки.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу: професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їхні номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка.

Таким чином, підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є, зокрема, наявність професії і виробництва в списках №1 і №2, підтвердження шкідливих умов праці робітника безпосередньо на робочому місці результатами атестації робочих місць за наявності пільгового стажу після 21 серпня 1992 р., а також зайнятість повний робочий день на роботах із шкідливими й важкими умовами праці.

Відсутність хоча б однієї з цих умов не дає права працівникові на пенсію за віком на пільгових умовах.

Згідно з поданою заявою Б. Л. Романюка з 23 серпня 2016 р. переведено з пенсії за інвалідністю на пенсію за віком. Відповідно до пункту 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви.

Слід зазначити, що пенсія за віком на пільгових умовах дає право лише на зниження пенсійного віку, при цьому обчислення розміру пенсії здійснюється на загальних підставах.

Підготувала Валентина ДЕВЛИШ.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини