Вільне життя

Оформлення спадщини

Чи потрібна довідка з БТІ під час оформлення спадщини на частину квартири?
Скільки треба платити за видачу свідоцтва про право на спадщину?
Н. КРИЖАНІВСЬКА.
м. Тернопіль.

Спадкоємець, який прийняв спадщину з нерухомим майном, зобов’язаний після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини звернутися до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно (стаття 1297 Цивільного кодексу, далі — ЦК). Квартира чи її частина вважаються нерухомим майном.

Для оформлення спадщини на житло потрібні такі документи:

— свідоцтво про смерть спадкодавця;

— заповіт (за наявності);

— паспорт й ідентифікаційний код спадкоємця;

— документ, що підтверджує останнє місце проживання спадкодавця та довідка з відомостями про те, хто постійно проживав із спадкодавцем на момент відкриття спадщини;

— документи, що підтверджують родинні зв’язки спадкодавця зі спадкоємцем (свідоцтво про народження тощо);

— правовстановлюючі документи, що підтверджують право власності спадкодавця на квартиру та факт реєстрації цього права. Такими документами можуть бути: договір купівлі-продажу, договір дарування, свідоцтво про право на спадщину, свідоцтво про право власності, виписка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, довідка-характеристика міського бюро технічної інвентаризації (БТІ).

Нагадаю, що з першого січня 2016 року вже не видається свідоцтво про право власності на нерухомість. Нині право власності на квартиру підтверджується відповідним записом в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Такі записи здійснюють в електронному вигляді реєстратор чи нотаріус.

Якщо власник квартири, частину якої ви хочете успадкувати, давно не змінювався, то у згаданому реєстрі ця квартира може не значитися. Додаткову інформацію доведеться шукати в Бюро технічної інвентаризації. Основні функції БТІ: це дослідження технічного стану будівель (інвентаризація), оформлення технічних паспортів, експертне оцінювання нерухомості. Технічний паспорт містить інформацію про адресу і власника будівлі, загальну, житлову, допоміжну площі, про стіни, перекриття тощо. При успадкуванні частини квартири без такої інформації не обійтись.

Тепер не вимагають проводити оцінку майна при отриманні спадщини спадкоємцями, що є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, а також у випадку спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою.

За видачу свідоцтва про право на спадщину стягується державне мито у розмірі двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — 34 грн (підпункт «ж» пункту 3 статті 3 Декрету Кабінету міністрів України «Про державне мито» від 21 січня 1993 р. №7-93, далі — декрет).

Від сплати державного мита звільняються громадяни за видачу їм свідоцтва про право на спадщину на майно осіб, які: загинули або померли внаслідок захворювання, пов’язаного з Чорнобильською катастрофою; загинули при захисті нашої Батьківщини; загинули у зв’язку з виконанням обов’язку громадянина щодо врятування життя людей, охорони громадського порядку та боротьби із злочинністю; реабілітовані у встановленому порядку та ін. (стаття 4 декрету).

Крім того, доведеться платити за такі послуги нотаріуса: формування у Спадковому реєстрі реєстраційного запису про видачу свідоцтва про право на спадщину або його дубліката з видачею про це відповідного витягу; перевірку інформації про наявність або відсутність посвідченого заповіту і спадкового договору або заведеної спадкової справи та виданих свідоцтв про право на спадщину з видачею витягу або інформаційної довідки; посвідчення правильності копій документів, посвідчення справжності підписів на документах тощо.

Назвати наперед конкретну суму, яку вам доведеться сплатити за оформлення спадщини на частину квартири, навряд чи хтось візьметься. Усе залежатиме від конкретних обставин і кількості наданих нотаріусом послуг, зокрема технічного характеру. Найімовірніше, що тисячі гривень вам для цього не вистачить.

Клієнт має право вимагати в нотаріуса розрахункові документи із зазначенням переліку та вартості наданих ним послуг.

Орест ЗВАРИЧ.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

2 comments on “Оформлення спадщини”

  1. ВОЛОДИМИР

    ДОБРОГО ДНЯ .Запитання. Чи можу згідно законодавства №1709-VII від 20.10.2014 року, яким внесено зміни та доповнення до Цивільного кодексу України та Закону «Про нотаріат» я в сільській раді зареєструвати заяву про відкриття спадщини, так як мій батько проживав на момент смерті в селі на території цієї сільради і помер в березні 2018р., коли я проживаю в районнім центрі.

  2. Віра Перун
    Віра Перун

    Доброго дня. Зверніться з цим питанням до юриста, він надасть фахову відповідь.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини