Вільне життя

НАВІЩО НАМ ГОРОДИТИ ЇХНІЙ ГОРОД?

Нам не варто закидати нинішній владі, що, сідаючи в найвищі крісла держави, обдурила нас. Як і обіцяла, живемо по-новому, причому мало не з кожного місяця. Так, уже з першого квітня і населення, і промислові споживачі платитимуть не лише за той газ, який спожили, а й підтримуватимуть своїми грошима газові мережі — вводиться нова система оплати за використане голубе паливо. Поки що населення платитиме менше, а згодом так само, як і промислові споживачі, тобто чи не втричі більше, як нині.


Планується, що відтепер у кінці місяця отримуватимемо окремий платіж — за газ як товар, а другий — за витрати на його доставку й розподіл серед споживачів. Тобто для нас увели не що інше, як абонплату за те, що підключили до мережі й ми нею користуємося. Таке рішення 28 березня ухвалила Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), і затвердила розмір абонентської плати.

Чи не для всіх українців така інформація, як сніг на голову, адже ані роз’яснень, ані обговорення цього рішення не було. Нас поставили перед фактом: хочеш не хочеш, а використовуєш газ чи виїхав з квартири на три роки, все одно змушений платити, бо ж «підключений». З одного боку це логічно, адже за телефон платимо й не обурюємося. З другого, від телефона можна відмовитись, перейти до іншого оператора, а газовики — монополісти. Окрім цього, якщо зважити на те, скільки планують нам нараховувати, то волосся стає дибки. Так, за попередніми підрахунками тернопільських експертів, у населених пунктах області така абонентська плата становитиме понад 160 грн на місяць «з плити». І це при тому, що родина матиме не надто потужний електролічильник G4 — їх встановила більшість населення краю. За рік набіжить чималенька сума — майже дві тисячі гривень. У Тернополі попередньо плата буде значно меншою — майже втричі. А все через те, пояснили спеціалісти, що густота населення більша й живуть люди практично в одному будинку — багатоповерхівці: кількість людей «на довжину труби» більша, тож і витрати на постачання газу менші. Кандидат економічних наук Олександр Охрименко підрахував, що вартість щомісячної плати за підключення до постачальника газу для українських сімей, які живуть у квартирах, буде в середньому близько 60—100 грн. Це залежатиме від регіону й газової магістралі, підключеної до будинку споживача. Але тут потрібно врахувати, що будинки, де стоїть газовий котел, а це швидше стосується окремо розташованих помешкань, як каже науковець, будуть платити за підключення до постачальника 100—300 грн на місяць залежно від потужності котла та від регіону, де цей будинок.

Переглянувши тарифи газорозподільчих компаній на послуги розподілу природного газу для побутових споживачів (населення), зрозуміла, що Тернопільщина, судячи з того, скільки жителі області платитимуть як абонплату за газ, чи не найбагатша область. Так у гривнях за кубічний метр на годину без ПДВ «Вінницягаз», «Волиньгаз», «Дніпрогаз», «Івано-Франківськгаз», «Хмельницькгаз» й інші братимуть від населення трохи більше як 0,02000, а «Тернопільгаз» — 0,4101. «Тернопільміськгаз» обмежиться 0,01108.

Щоправда, днями глава Мінсоцполітики Андрій Рева роз’яснив рішення про введення абонплати за розподіл газу ось як: «Гранична ціна на газ не змінюється — шість тисяч 879 гривень на сьогодні. В неї входить і сума, яка включена в цей тариф як транспортування газу. Тепер вона розбивається: зменшується за газ і всі інші речі й виділяється сума, що сплачується за транспортування. Якщо ви складете разом, то це ті ж шість тисяч 879. Ці кошти «розщеплюються», більше йде на транспортування». Як кажуть в Одесі, де нещодавно відбувся фестиваль сміху, не смішіть мої тапочки. Якщо це так, то навіщо було город городити? Вже з перших платіжок на початку травня зрозуміємо. Ще більше стане зрозуміло з початком наступного опалювального сезону. Адже, згідно зі статтею 102 Бюджетного кодексу, пільги й субсидії надаються на природний газ. На послуги з розподілу газу пільги й субсидії діючими нормами закону не розповсюджуються.

У НКРЕКП у графічній презентації новації заявили, що таким чином хочуть зробити прозорими тарифи, мовляв, за старими умовами споживач платив однією платіжкою за все — і за постачання газу, і облгазам, і ПДВ, і «Нафтогазу», а це було непрозоро й споживачеві незрозуміло. Новий тариф дозволяє краще усвідомлювати, на що йдуть наші гроші, й сприятиме економії газу. Щодо усвідомлення, то, якщо платіжка в межах розумного, споживачеві, за великим рахунком, усе одно, куди його гроші пішли. Це тільки, коли приходять суми в кілька тисяч гривень, виникають питання, кому й за що. В нашому випадку, кому — відомо — облгазам. А вони — структури приватні, хоч і використовують державне майно — газові мережі, які будували за податки українців, а часто в багатьох населених пунктах люди за власні гроші. За здоровим глуздом, орендну плату за орендоване наше майно повинен платити олігарх, який ним користується і отримує прибутки, а не його власники — українці. Але відбувається навпаки. Доки мережі можна було експлуатувати, не вкладаючи кошти, заробляли. Тепер настав час ремонтів — нехай платять власники, українці…

За газом «потягнулася» і вода. З першого квітня платитимемо й за воду більше. НКРЕКП встановила нoві тaрифи нa вoдoпoстaчaння і вoдoвідведення. Вартість води в Тернополі зросте на гривню 59 коп. За словами начальника планово-економічного відділу КП «Тернопільводоканал» Володимира Водовоза, в тарифи буде включена також вартість періодичних повірок лічильників води. Тож водопостачання і водовідведення для мешканців багатоквартирних будинків міста становитиме 13 грн 07 коп, а для тих, хто живе в приватних будинках — 12 грн 24 коп за один кубічний метр.

Валентина БАЦА.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини