Як вижити тернопільській пресі під «патронатом» «Укрпошти»

Як вижити тернопільській пресі під «патронатом» «Укрпошти»

Зустріч редакторів районних і обласних газет Тернопільщини з керівництвом обласної дирекції «Укрпошти», яка відбулася минулого тижня у прес-клубі нашої газети, пройшла на підвищених тонах. Кожна сторона після півторагодинного напруженого спілкування залишилася при своїй думці і проблемах. Спільний знаменник об’єднав лише газетярів області.

Ініціювала такий захід обласна організація Національної спілки журналістів України. Її очільник Василь Тракало звернувся до керівника Тернопільської дирекції «Укрпошти» Любові Гринчишин з проханням прокоментувати проблемні моменти у стосунках редакцій газет Тернопільщини з державним підприємством. Мова йшла про зростання тарифів на приймання і доставку видань за передплатою, скорочення кількості стаціонарних поштових відділень, заборгованість «Укрпошти» перед редакціями, запізнілу доставку газет тощо. Також очільник обласної організації НСЖУ акцентував увагу на проблемі низьких зарплат листонош і непомірно високих київського керівництва, що, в результаті, теж відображається на редакціях друкованих видань: масові звільнення і відсутність листонош у багатьох населених пунктах веде до зриву передплатних кампаній і втрати читачів.

Любов Гринчишин свою відповідь на запитання розпочала з огляду реформ і проблем в «Укрпошті». Вона наголосила, що держпідприємство не фінансують із держбюджету, воно виживає за рахунок власно зароблених коштів, а велика частина їх іде на оновлення автопарку. Також очільниця Тернопільської дирекції зазначила, що є проблема плинності кадрів. Низькі зарплати (основна причина цієї проблеми) листоноші отримують через те, що в сільських відділеннях, на думку керівництва, немає навантаження для повного робочого дня. Звідси і той 61 відсоток персоналу, який працює на неповну зайнятість. Любов Гринчишин повідомила: нині на підприємстві, окрім фіксованої ставки, запровадили преміювання листонош, що має стимулювати їх до підвищення показників роботи. У той же час очільниця обласної дирекції «Укрпошти» зауважила: нині дохід ДП від співпраці з періодичними виданнями становить менше п’яти відсотків усього доходу підприємства. «Ми не маємо «Укрпошти», яка б займалася лише доставкою видань. Ми маємо в цілому «Укрпошту», яка змушена виживати», — сказала Любов Гринчишин.

Її виступ викликав у журналістів бурхливу реакцію. «Ви сьогодні розповідаєте, що вам треба виживати. А ми — роздержавились. То що — нам хтось дає кошти задурно? — обурилася редактор видання «Новини Шумщини» Алла Омельчук. — Ми також мусимо заробити, щоб вижити. Чому ви маєте виживати за рахунок нас? Ми сьогодні боїмося підняти передплатну ціну, ви ж піднімаєте кожного півріччя. А людині однаково, хто підняв, вона платить».

Надалі зустріч перейшла у формат «питання—відповідь». Щоправда, у газетярів запитань і зауважень та скарг було більше, аніж могла на них відповісти очільниця Тернопільської дирекції «Укрпошти» та її підлеглі, яких теж запросили на захід — регіональний менеджер Департаменту поштових послуг Валентина Удич і начальник відділу поштових послуг Ніна Герасименко.

До прикладу, як бути далі козівській районній газеті «Вільне слово», яку не влаштовують умови договору, нав’язаного «Укрпоштою»? Редактор газети Степан Шкарабан каже: він склав власний проект договору, однак його навіть не хочуть розглядати в обласній дирекції. Натомість пропонують оформити протокол розбіжностей і погоджувати його. Та «Укрпошта» вперто не йде на поступки, тож доводиться підписувати невигідний для газети договір. Інакше читачі не зможуть отримувати видання. Не допомагають у цій ситуації навіть суди.

Медійники озвучили й інші проблеми, які негативно впливають на роботу редакцій, особливо районних видань. Також повторили запитання, які виніс на початку зустрічі керівник обласної організації НСЖУ. Однак відповідей від представників «Укрпошти» так і не почули, зауважив голова ТОО НСЖУ Василь Тракало.

— Я — керівник обласної дирекції державного підприємства «Укрпошта», основним завданням якого є забезпечення фінансового результату цієї дирекції. Я розумію вашу проблематику. Ви можете звертатися до тих органів держави, які впливають на вашу ситуацію, — заявила Любов Гринчишин.

— Ви є заручниками в цій ситуації, — відреагував на цю репліку редактор «Вільного слова» Степан Шкарабан. — На нараді ви нічого проти свого керівництва не скажете, бо завтра на ваше місце буде друга-третя-десята.

Газетярі погодилися з тезою про те, що нинішні реформи київського керівництва можуть призвести до втрати і тих п’яти відсотків прибутку від співпраці зі ЗМІ, про які говорила Любов Гринчишин. Також підтримали думку редактора «Вільного життя плюс» про те, що нині «Укрпошті» теж необхідна децентралізація, особливо в частині перерахунку коштів. Адже затримка з їх поверненням розтягується не на 10 чи 30 днів, як це передбачено в договорі, а на місяці. Крім того, чому гроші передплатників Тернопільщини повинні перераховувати в Київ, аби ними розпоряджалися тамтешні чиновники? Чи не логічніше залишати кошти на місцях? Про це неодноразово наголошували під час зустрічі майже всі керівники друкованих ЗМІ області.

Степан Шкарабан наголосив, що така політика «Укрпошти» може призвести до зникнення україномовних видань. Уже нині статистика фіксує різке падіння тиражів. Серед причин називають неспроможність населення передплачувати улюблені газети через високі ціни й постійне зростання тарифів державного підприємства-монополіста.

— Через таку політику в Криму, Донецьку зникли україномовні видання, — зауважив Степан Шкарабан. — На їхнє місце прийшли російськомовні, вони заполонили ринок. Через це ми маємо нині втрачені Крим і Донбас. І я буду говорити, що й на руках «Укрпошти» нині кров людей, які там загинули. Я був на сході і знаю, що люди кажуть. Вони питають: «Зачем вы нам не писали?» Коли я був в АТО упродовж 14 місяців, то передплачував на Донбас наші газети — обласні і декілька районних, я спеціально те робив. Люди читали і дивувалися: чому там таких видань не було? А тому, що їх закривали руками регіональних дирекцій «Укрпошти».

За результатами зустрічі редактори друкованих видань Тернопільщини підтримали звернення до Президента України, прем’єр-міністра, керівництва НСЖУ та СБУ, міністра інфраструктури України Володимира Омеляна, голови Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова Вікторії Сюмар із проханням втрутитися в ситуацію і не допустити знищення ринку україномовної преси через непродуману тарифну політику «Укрпошти». Представники обласної дирекції брати участь у цьому голосуванні відмовилися.

Фото авторки