Уперше Його Всесвятість, архієпископ Константинополя — Нового Риму і Вселенський Патріарх Варфоломій I почув народну капелу Тернопільської дитячої хорової школи «Зоринка» у 2008-му — наші діти зустрічали Патріарха в аеропорту «Бориспіль». Тож не випадково Генеральне консульство України в Стамбулі запросило саме їх прикрасити своїм янгольським співом урочистості з нагоди тезоіменинництва Вселенського Патріарха.
Майже сорок дітей, щасливих уже від того, що нарешті випала нагода виїхати за межі України, прибули до Стамбула напередодні іменин Його Всесвятості — у день Вознесіння Господнього. Цього дня «зоренята» співали божественну літургію в храмі Святих Костянтина і Олени (Фатіх, Стамбул). Богослужіння здійснювалося з благословення Патріарха Варфоломія грецькою та українською мовами за участю митрополита Луцького і Волинського Михаїла.
Коли після літургії діти сходили з хорів — люди були вражені, бо думали, що це співають дорослі. Директорка хорової школи Анжела Доскоч пригадує: «До нас підійшла українка, котра багато років живе у Туреччині. Сказала, що її чоловік-турок не відвідує церкву, а цього разу прийшов і всю службу плакав».
Сльози публіки — не дивина ні для Анжели Альфредівни, ні для її вихованців. Така реакція, кажуть, зумовлена цілющим впливом хорового співу, для якого не існує мовних, культурних бар’єрів, географічних кордонів.
![](https://vilne.org.ua/wp-content/uploads/2021/06/stambul-2.jpg)
Після богослужіння «Зоринка» дала концерт на сцені центрального району Стамбула Бейоглу. Дітей привітали Генеральний консул України в Стамбулі Олександр Гаман, представники мерії. Юні хористи відчували емоційну віддачу публіки, тож співалося особливо натхненно. Їх купали в оплесках не тільки наші діаспоряни, а й турки, особливо зворушені тим, що українські діти виконали турецькою їхній «Ізмірський марш» — оду свободі.
Традицію розучувати пісенні візитівки країн, до яких «зоренята» їдуть чи то на конкурси, чи з концертами, започаткував іще на зорі створення колективу, чотири десятиліття тому, засновник школи світлої пам’яті Ізидор Доскоч. Це своєрідний пісенний реверанс. Таким чином «Зоринка» популяризує хорове мистецтво України, її культуру: від національного вбрання — до класики і народних пісень, і водночас засвідчує шану до інших культур.
«Так звучать янголи», — написала на своїй сторінці у фейсбуці після концертів «Зоринки» у Стамбулі Мирослава Музика. Поділилася враженнями у соцмережах і дружина Генконсула Ірина Гаман: «Благословенним по-особливому стало вчора святкове богослужіння. Вчора співали українська душа, любов, серце».
![](https://vilne.org.ua/wp-content/uploads/2021/06/stambul-3.jpg)
Чудодійному впливу ангельського співу «зоренят» піддалося і серце Вселенського Патріарха. «Його Всесвятість вийшов, привітався — і ми відповіли «Вітальною», — розповідає Анжела Доскоч. — Співали світову й українську класику, народні пісні. Нам ніхто не сказав, скільки має тривати виступ, але після кількох творів Патріарх показав жестом, щоб ми не зупинялися. Ще після двох-трьох сказав: «Співайте». Потім поблагословив дітей, подарував хрестики і став із нами до спільної фотографії. Ми були вражені, що поруч із такою величною людиною може бути настільки спокійно, благословенно, просто. Діти, здається, сповна й не усвідомили значущості цієї події».
Третього дня діти ознайомилися з історичними пам’ятками Стамбула, поплавали корабликом по Босфору. А потім іще відпочили кілька днів у Болгарії. Витоптавши на пляжі слово «Зоринка», щоби його було видно з літака, традиційно заспівали гімн школи і повернулися додому. Готуватися до участі у Всеукраїнському хоровому конкурсі ім. Миколи Леонтовича. Тож Бог їм на поміч і благословення Вселенського Патріарха!
До речі, Його Всесвятість приїде на святкування 30-річчя Незалежності України. Цікаво, хто зустрічатиме високого гостя?
Ліля КОСТИШИН.
Фото з архіву хорової школи.