Від скептиків чи, правильніше, песимістів останнім часом доводиться часто чути, що «королева спорту» — легка атлетика нині не надто популярна серед підростаючого покоління. Чи справді це так — спробуймо розібратися.
І відразу ж, ніде правди діти, приходять на думку численні висловлювання самих спеціалістів, які, мабуть, уже втомилися заводити мову про байдуже ставлення все нових і нових поколінь чиновників до «її Величності». Як на безриб’ї рак риба, так і їх, вочевидь, уже тішить хоча би та обставина, що останнім часом на Тернопільському міському стадіоні під час офіційних змагань не виникає проблем із допуском легкоатлетів до роздягалень.
Попри те, що філософія несприйняття, повірте, не змінилася. Яскравий приклад — завершення першого змагального дня чемпіонату області з легкої атлетики серед вихованців дитячо-юнацьких спортивних шкіл (2—3 жовтня), про який збираюся детальніше розповісти. Передматчеве тренування футбольної команди — це святе. І байдуже, що могло би статися, коли м’яч випадково міг вилетіти на бігові доріжки під час фінальних забігів спринтерів. Надзвичайно швидкоплинних, до речі, за часом. Невже не можна було якихось півгодини зачекати? Тим більше, що і вчасно розпочате тренування не допомогло «Ниві» наступного дня здобути бодай очко.
Не маю ані найменшого бажання вишукувати «окремі недоліки». Хочу лишень сказати, що наперекір усталеній уже думці про молоде покоління, яке вибирає «комп’ютери», в цьогорічних обласних стартах узяли участь як ніколи багато останнім часом дітей — 290 учасників. Ніхто їх, зауважте, займатися легкою атлетикою не примушував. Швидше, підтверджується характерне для нашого народу прагнення до постійного вдосконалення саме в русі, швидкості, стрімкості. Навіть наперекір тому, що умови для занять легкої атлетикою на Тернопільщині, скажімо, ні на йоту не покращуються ще з кінця минулого століття. Відсутність сучасних бігових доріжок, секторів, манежів, про які навіть якось незручно і згадувати. Як і про необхідність регулярних навчально-тренувальних зборів. Про наявність останніх наймолодші з легкоатлетів невдовзі, швидше за все, і не здогадуватимуться.
І наперекір знову ж таки всьому цьому продовжують з’являтися нові таланти, яким під силу боротися за призові місця під час всеукраїнських стартів. Не всім, звичайно, суджено домогтися успіхів. Але услід за нинішніми першокурсниками Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка, чемпіонами України, штовхальником ядра Іваном Карюком із Бучацької ДЮСШ і ФСТ «Колос», який знову відчутно покращив особисте досягнення, приземливши кулю на позначці 19 метрів 64 сантиметри, і бігункою на середні дистанції Оксаною Більчак зі Зборівщини, уже спромоглися відзначитися і двоє представників середньої вікової групи. Мова про спринтера Василя Макуха з Шумщини та Інну Ткачук зі Збаража, яка знову стала тріумфаторкою в бігу на 1500 метрів.
Їхні досягнення, до речі, свідчать і про тісну співпрацю тренерів ДЮСШ із районних та обласного центрів. Виняток хіба Іван Карюк, якому не може не бути комфортно займатися під керівництвом власного дідуся, досвідченого спеціаліста Івана Чуби. А Оксана Більчак, якої азів майстерності навчав Володимир Небельський, трохи більше місяця тому перейшла під опіку Ольги Стефанишин з ОДЮСШ, Василь Макух — від тренера з Великих Дедеркалів Василя Гудзя — до Богдана Дуди з ОДЮСШ. Не сумніваюся, що і збаразькі тренери Іван Данилюк з Ігорем Патроником невдовзі постараються знайти спеціаліста, з яким би Інна Ткачук змогла би домогтися ще відчутнішого прогресу в результатах.
З юнаків і дівчат старшої вікової групи відповідальний секретар обласної федерації легкої атлетики Леонід Дахновський відзначив також спринтерів Андрія Стахіва з ОДЮСШ «Колос» і Христину Плеву з Борщівської ДЮСШ, чемпіона в бігу на 800 метрів Юрія Цибульського з Тернопільського району. Підтвердили лідерські позиції і стрибун у висоту Назар Вовчок (Євген Кармелюк), підопічний Віри Зозулі Назарій Шилівський у спортивній ходьбі. А однофамілець останнього Олександр Шилівський, яким опікуються молоді тренери з ОДЮСШ «Колос» Іван Панасюк та Олег Данилюк, теж зміг установити особисте досягнення в штовханні ядра — 16 метрів 60 сантиметрів.
Свої таланти підростають і серед атлетів середньої вікової групи. Окрім згаданих Василя Макуха та Інни Ткачук, також Сергій Андрійчук із ОДЮСШ (800 метрів, Ольга Стефанишин), штовхальник ядра Артем Солонина з Лановецької ДЮСШ (Іван Стецюк), який уперше виступивши в обласних змаганнях, сягнув 14-метрової позначки.
Поява тренера з метальних дисциплін в обласній ДЮСШ, до речі, теж уже дається взнаки. Наймолодша з підопічних Галини Шмуляєвої Вікторія Мітюрьова показала кращий результат у штовханні ядра серед дівчат усіх вікових груп — 9 метрів 56 сантиметрів. Непогано виступили також Андрій Жук, Дарина Мостова.
Командна суперечка в старшій віковій групі принесла перемогу атлетам Тернопільської ОДЮСШ «Колос». А в двох інших першість за збірними Тернопільської ОДЮСШ. Непогано виступили також юні атлети Бучацької, Тернопільської районної, Бережанської, Зборівської, Збаразької, Лановецької дитячо-юнацьких спортивних шкіл, ДЮСШ обласного ФСТ «Спартак» — у молодшій віковій групі.
Фото автора
Прокоментуйте