Про нарахування та сплату єдиного внеску

Про нарахування та сплату єдиного внеску

Нещодавно в головному управлінні ДПС у Тернопільській області відбулася традиційна «гаряча лінія». На запитання всіх охочих стосовно нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування відповідав начальник управління оподаткування фізичних осіб Володимир Брудко.

Під час телефонної розмови співрозмовники цікавилися тим, які терміни сплати єдиного внеску, хто звільняється від сплати, як провести звірку нарахування та сплати. Запитували також про те, який необхідно зазначати код виду сплати при заповненні реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції у випадку погашення заборгованості з єдиного внеску та нарахованої суми пені. Посадовець зауважив, що у випадках сплати заборгованості з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та нарахованої суми пені платником у реквізиті «Призначення платежу» заповнюється код виду сплати «140» — «Сплата коштів у рахунок погашення податкового боргу/заборгованості з єдиного внеску/грошових зобов’язань».

Цікавило платників і те, в який термін подається розрахунок платником єдиного внеску — роботодавцем у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП. Чи передбачено компенсацію роботодавцям витрат, пов’язаних із сплатою єдиного внеску у зв’язку із створенням нового робочого місця, на що податківець порадив ознайомитися з постановою Кабінету міністрів України від 18 березня 2023 року за номером 338 «Деякі питання надання роботодавцям компенсації єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за працевлаштування на нові робочі місця».

Під час «гарячої лінії» чимало запитань стосувалося добровільної сплати єдиного внеску. Пан Володимир роз’яснив, що громадяни, які у певні періоди не працювали, або працювали за межами України, чи з інших причин є незастрахованими особами, мають право на добровільну сплату єдиного соціального внеску шляхом укладання договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. При укладенні договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, який можна укласти на термін не менше одного року, особа поступово може набувати необхідний їй страховий стаж.

Укладаючи такий договір, особа зобов’язується щомісяця сплачувати внески. Розміри платежів обумовлюються в договорі й визначаються громадянами самостійно, але при цьому не можуть бути менші за мінімальний страховий внесок (на сьогодні це — 1760 гривень).

Також Володимир Брудко уточнив, які документи необхідно подати особі, яка має право на добровільну сплату єдиного внеску, та поінформував, що сплачені суми єдиного внеску у разі дострокового розірвання договору поверненню не підлягають. При цьому період, за який сплачено єдиний внесок, враховується до страхового стажу тільки за умови подання додатка ЄСВ 2 «Розрахунок сум добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь, які підлягають сплаті» до податкової декларації про майновий стан і доходи. Якщо укладений договір достроково припинено або не виконано його умови, штрафні санкції за такі порушення не передбачено, а додаток ЄСВ 2 подається за періоди, за які сплачено страхові кошти.

Фото пресслужби ГУ ДПС у Тернопільській області