Строки давності для оскарження рішення контролерів у суді

Строки давності для оскарження рішення контролерів у суді

Відповідно до пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України, з урахуванням строків давності, визначених статтею 102, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу в будь-який момент після його отримання. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. 

Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов’язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Статтею 102 Кодексу врегульовано питання застосування строків давності визначення податкових зобов’язань, які становлять 1095 днів. Згідно з пунктом 56.19 статті 56 у разі, коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов’язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 статті 56.

Враховуючи те, що два зазначені приписи Податкового кодексу України по-різному регулюють ті самі правовідносини і при цьому суперечать один одному (п. 56.18 і п. 56.19 ст. 56 ПКУ), то, відповідно до пункту 56.21 статті 56 Кодексу перевагу повинно бути надано одній із цих законодавчих норм. А саме — пункту 56.18 статті56, що передбачає більш тривалий строк для звернення до суду, — 1095 днів.

Тобто, строк для звернення до суду платника податків із вимогою щодо визнання протиправним рішення контролюючого органу повинен визначатися за правилами пункту 56.18 статті 56 — 1095 днів із дня отримання рішення. Причому незалежно від того, чи скористалася особа своїм правом на досудове вирішення спору шляхом застосування процедури адміністративного оскарження.

Фото сектору комунікації головного управління ДФС у Тернопільській області