Новації умов вступу до вишів

Новації умов вступу до вишів

2020 року поріг для вступу на бюджет становитиме щонайменше 125 балів, але водночас вступники зможуть подати п’ять заяв на будь-які спеціальності. Ці та інші новації передбачено умовами прийому до закладів вищої освіти в 2020-му — відповідний наказ МОН зареєстровано в Міністерстві юстиції та набув він чинності 17 грудня 2019 року.

На бакалавра вперше прийматимуть сертифікати ЗНО чотирьох років: 2017-го (крім іноземних мов), 2018-го, 2019-го та 2020-го з усіх предметів, повідомляє Міністерство освіти і науки. Вступник зможе подати сертифікати в будь-якій комбінації (можна подати в одному пакеті один сертифікат 2017 року, один 2018-го та 2019 років або ж усі одного року).

Реєстрація електронних кабінетів і завантаження до них документів починатиметься першого липня, а прийом заяв та документів — 13 липня. Закінчується подання заяв о 18 год 22 липня — для тих, хто вступає лише за сертифікатами ЗНО, та о 18 год 16 липня — для осіб, які вступають на основі співбесіди, вступних іспитів або творчих конкурсів.

Розширено можливості для вступників з особливими освітніми потребами. Заклад повинен буде забезпечити таким вступникам умови для проходження іспитів.

2019 року вперше відбувся єдиний широкий конкурс, коли бюджетне місце в закладах МОН і МОЗ на медичні спеціальності йшло за вступником з найкращими балами. У 2020-му широкий конкурс також планується провести з Державною фіскальною службою і Міністерством культури, молоді та спорту.

Для вступу на низку спеціальностей встановлено порогові бали. Як і торік, 150 балів ЗНО із другого й третього конкурсних предметів треба мати для вступу на спеціальності «Стоматологія», «Медицина», «Педіатрія». Трохи підвищився конкурсний бал на спеціальності «Право», «Публічне управління та адміністрування», «Міжнародні відносини». Зі 130 балів він зріс до 140.

Торік творчі заліки і творчі конкурси обов’язково відбувалися перед подачею документів у виші. Так удалося уникнути будь-якої можливості маніпулювати результатами творчих конкурсів, підганяючи їх під результати ЗНО. Тому ця практика продовжиться і у 2020 році. Разом із тим буде перенесено і вступні іспити для певних категорій вступників (учасники АТО, вступники із захворюваннями, які є перешкодою для складання ЗНО та ін.) до початку подання заяв.

Вступникам на бакалаврат на основі молодшого спеціаліста потрібно буде обов’язково подавати сертифікат ЗНО з української мови та літератури. Крім того, для навчання за спеціальністю «Економіка» та спеціальностями галузей знань «Управління та адміністрування» та «Публічне управління та адміністрування» додатково потрібно буде подавати сертифікат ЗНО з математики (математики або історії України для вступу на контракт).

Уперше буде держзамовлення на підготовку молодших бакалаврів як на ступінь вищої освіти. Важливо, що для цих вступників не діятиме поріг 125 конкурсних балів для участі в конкурсі на бюджет.

2020 року також планується розширити перелік спеціальностей, на які потрібно буде складати єдиний вступний іспит (ЄВІ) з іноземної мови за технологією ЗНО на магістратуру. Так, у 2018 році таких спеціальностей було 18, у 2019-му — 32, у 2020 році складання ЄВІ передбачено для більш як 80 спеціальностей. На спеціальності «Право» та «Міжнародне право», крім цього, вступники складатимуть єдине фахове вступне випробування (ЄФВВ) з права та загальних навчальних правничих компетентностей.

Реєстрація на ЄВІ та ЄФВВ триватиме із шостого травня до 18 год третього червня. Єдиний іспит відбудеться першого липня, а єдине фахове вступне випробування — другого липня. Прийом заяв і документів для таких вступників почнеться п’ятого липня і триватиме до 22 липня. Для всіх інших вступників у магістратуру терміни подачі документів, складання іспитів та інших вступних процедур визначаються правилами прийому вишів.

Важливою новацією є те, що подача електронних заяв тепер буде доступною не тільки для вступників на базі 11-ти класів, а й для вступників у магістратуру після бакалаврату. Окрім того, можливість подачі документів через е-кабінети буде у вступників, які мають право на пільги.

Підготувала Варвара СИНЯВСЬКА.

Фото з вільних джерел