Податківці про ризиковість платників ПДВ

Податківці про ризиковість платників ПДВ

Нещодавно в головному управлінні ДПС у Тернопільській області відбулася традиційна інтернет-конференція. В онлайн режимі начальниця управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Наталія Стецько спілкувалася з усіма охочими про те, як не отримати статус ризикового платника ПДВ.

Насамперед пані Наталію запитували про зміни, що відбулися з 30 вересня щодо розблокування податкових накладних/розрахунків коригування (ПН/РК), що передбачені наказом Мінфіну від 14 липня 2023 року за номером 394.

Саме уточнено, що серед документів для реєстрації ПН/РК платник має надати договори, у тому числі (а не зокрема) ЗЕД-договори. Це уточнення має запобігти ситуаціям, коли від підприємства, яке не веде ЗЕД, вимагали надати ЗЕД-договори.

Наталя Стецько вела мову і про перелік документів, які може надати платник для розгляду запитання про реєстрацію ПН/РК.

Змінами визначено, що коли в квитанції до ПН/РК зазначено код товару/послуги згідно з УКТ ЗЕД/умовним кодом товару/ДКПП, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації ПН/РК, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.

Запитували й про подання письмових пояснень та копій документів до РК, у яких передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, має право ініціювати отримувач (покупець).

Багато дописувачів цікавилися встановленням терміну дії зупинення перебігу строків для ПН/РК. Так, дата складання яких передує даті введення воєнного стану в Україні та реєстрацію яких зупинено, перебіг строку згідно з пунктом 6 порядку за номером 520 починаючи з першого серпня 2023 року продовжується на ту кількість календарних днів, протягом яких платник податку мав право подати пояснення станом на дату введення воєнного стану на території України.

Для податкових накладних/розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період дії воєнного стану в Україні та реєстрацію яких зупинено, відлік строку згідно з пунктом 6 порядку за номером 520 починається з першого серпня з 2023 року.

Наприклад, якщо дата складання податкової накладної 10 січня 2022 року, тоді залишок календарних днів, протягом яких платник податку може подати пояснення починаючи з першого серпня 2023 року, розраховується таким чином.

Від загального періоду згідно з пунктом 6 порядку за номером 520 (365 днів) віднімаємо кількість календарних днів, що минули до дати введення воєнного стану (44 дні) та отримуємо період, протягом якого платник податку може подати пояснення з першого серпня 2023 року (321 календарний день).

Наприклад, якщо дата складання податкової накладної 15 червня 2022 року, тоді залишок календарних днів, протягом яких платник може подати пояснення починаючи першого серпня з 2023 року, становить 365 календарних днів.

Фото пресслужби ГУ ДПС у Тернопільській області